İki zincir markette ‘ucuz et’ vurgunu iddiası…

Et ve Süt Kurumu, bazı zincir marketlerle vatandaşa ucuz et ulaştırabilmek için kampanya başlatmıştı. 'Ucuz et' kampanyası ile ilgili gazeteci Tolga Şardan'dan çarpıcı bir iddia geldi. "Ucuz et kampanyası"nda iki marketin vurgun yaptığını belirten Şardan, "Hem devleti, hem de tüketiciyi kandırdılar" dedi.

T24 yazarı Tolga Şardan, iki zincir marketin “ucuz et” projesi kapsamında Et ve Süt Kurumu’ndan (ESK) aldıkları kaliteli erkek sığır etlerini kendi üretimlerinde kullanıp iç piyasadan sağladıkları kalitesiz etleri proje kapsamında tüketiciye sunduklarını öne sürdü.

Tolga Şardan, bugünkü köşe yazısında ucuz et kampanyasıyla ilgili olarak yapıldığı öne sürülen usulsüzlükleri şöyle anlattı:

Market zincirlerinin proje kapsamında ESK’dan aldıkları kaliteli erkek sığır etlerini kendi üretimlerinde kullanıp iç piyasadan sağladıkları kalitesiz etleri proje kapsamında tüketiciye sundukları,

Tedarikçiler tarafından zincir marketler için üretilen kıymada yağ oranlarının çok yüksek olduğu, bu durumun yürürlükteki gıda mevzuatına aykırı olduğu, kıymanın üretiminde hayvanın en kötü kısımlarının kullanıldığı,

Proje kapsamında zincir marketler için tedarikçilere ESK’nın teslim ettiği etlerin “ucuz et satışı projesi” çerçevesinde kullanmayıp ucuz fiyattan aldıkları etleri “piyasa fiyatları”ndan üçüncü kişilere sattıkları ve haksız kazanç elde ettikleri,

Tedarikçilere ESK tarafından erkek sığır etleri teslim edildiği halde iç piyasadan sağlanan daha ucuz olan “dişi sığır” etlerinden kıyma yapıldığı şeklindeydi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın iddialar üzerine inceleme başlattığını ifade eden Şardan, şunları kaydetti:

Projeyi başlatmak ve yürütmekten sorumlu olan Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü, ESK’dan aldıkları etleri halka satmaktan sorumlu olan zincir marketlerde satılan ESK markalı ürünlerden inceleme amacıyla numune almaya başladı.

Kontrol uzmanlarının aldığı numuneler tek tek bakanlık tesislerinde laboratuvar incelemesine alındı. Sonuç, kolayca tahmin edileceği üzere vahimdi! Numunelerde dişi sığır etlerine rastlandı. Yetmedi, etlerin yağ oranlarının yüksek olduğu, özellikle kıymada kalitesiz etlerin kullanıldığı belirlendi.

YORUM