İlaç onaylandı! Koronavirüs tedavisinde kullanılacak - Süper Kulüp MagazinSüper Kulüp Magazin

18 Eylül 2020 - 16:07

İlaç onaylandı! Koronavirüs tedavisinde kullanılacak

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip korona virüs salgınında aşı ve ilaç çalışmaları devam ederken Kanada’dan önemli bir açıklama geldi. Kanada, korona virüs tedavisinde kullanılacak Remdesivir ilacının kullanımına onay verdi.

İlaç onaylandı! Koronavirüs tedavisinde kullanılacak
Son Güncelleme :

29 Temmuz 2020 - 19:02

Kanada Sağlık Bakanlığı, şiddetli korona virüs semptomları gösteren vakalar için Ebola tedavisinde kullanılan Remdesivir ilacının kullanımına onay verdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Remdesivir’in Covid-19 tedavisi için kullanılacak ilk ilaç olduğu belirtildi. İlacın akciğer iltihabı yaşayan, nefes almakta güçlük çeken 12 yaşın üzerindekiler ve vücut ağırlığı en az 40 kilogram olan kişilerde kullanılacağı aktarıldı. Hamilelerde ve çocuklarda kullanılması için henüz onay verilmedi.
Açıklamada Remdesivir’in şu ana kadar Özel Erişim Programı kapsamında az sayıda Kanadalı’ya uygulandığı ifade edildi. Kanada’nın Genel Halk Sağlığı Görevlisi Dr. Theresa Tam ise yeterli miktarda Remdesivir’e sahip olmadıklarını, tedariki sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.
Covid-19 tedavisinde Remdesivir kullanımını şu ana kadar ABD, Singapur, Japonya, Avustralya ve bazı Avrupa ülkeleri onaylamıştı.