Süper Kulüp Haberleri

İMALAT PMI SON 7 AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Aralık ayında 50,8 düzeyinde gerçekleşti.

İMALAT PMI SON 7 AYIN EN DÜŞÜĞÜNDE
114
04 Ocak 2021 - 14:59

Türkiye imalat sektörü PMI verilerinde yavaşlama devam ediyor

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Aralık 2020 dönemi sonuçları açıklandı. Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, Kasım’da 51,4 olarak ölçülen manşet PMI Aralık’ta 50,8’e geriledi. Son veri, faaliyet koşullarındaki iyileşmenin sürdüğüne işaret etse de, söz konusu iyileşme son 7 ayın en düşük düzeyinde gerçekleşti.

COVID-19 salgınında yaşanan ikinci dalga ve salgının yayılımını önlemek amacıyla devreye sokulan kısıtlamalar, yılın sonunda Türk imalat sektörünün üretim ve yeni siparişlerinde yavaşlamalara yol açtı. Bununla birlikte, firmalar istihdamı genişletmeye devam etti ve satın alma faaliyetlerini artırdı. Bu dönemde imalatçıların ham madde temininde zorluklar yaşadığı gözlendi. Tedarikçilerin teslimat sürelerinde anket geçmişinin ikinci en hızlı artışı kaydedildi. Bu durum, girdi maliyetlerinde Eylül 2018’den beri en hızlı artışın yaşanmasında da rol oynadı.

Yeni siparişler, fabrika çıkışları, istihdam, tedarikçilerin teslim süresi ve satın alma stokları gibi göstergelerden elde edilen manşet gösterge, 50 değerinin üzerinde ölçüldüğünde sektörde genel anlamda iyileşmeye işaret ediyor.

 

İstihdam üst üste yedinci ay artış gösterdi. Söz konusu artış güçlü düzeyde gerçekleşti ve oran olarak kasım ayına kıyasla değişim göstermedi. Önceki ayda yaşanan düşüşün ardından girdi alımlarında da artış
kaydedildi. Satın alma faaliyetlerindeki artışa karşılık, ham madde temininde yaşanan zorluklar nedeniyle girdi stoklarındaki düşüş devam etti. Teslimat sürelerinin anketin başladığı Haziran 2005’ten beri ikinci en yüksek oranda artması, arz tarafında yaşanan sorunları öne çıkardı. Teslimat sürelerindeki en belirgin artış, salgının nisan ayındaki zirvesinde görülmüştü.

Arz yetersizliklerinin para birimindeki zayıflık ile birleşmesi, girdi maliyetlerinde keskin ve önceki aya göre hızlanan bir artışa yol açtı. Enflasyon oranı eylül 2018’den beri en yüksek düzeyde kaydedildi. Böylece nihai ürün fiyatlarında da keskin artış gözlendi. Ancak bu artış kasım ayına göre hafif yavaş gerçekleşti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Süper Kulüp Magazin © 2013 - 2021 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.