IMF ve Dünya Bankası’ndan küresel resesyon uyarısı

featured
service

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva ve Dünya Bankası Başkanı David Malpass, iki kurumun yıllık toplantılarının başlangıcı nedeniyle düzenlenen sanal etkinlikte küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Georgieva, yüksek faizlerin büyümeyi olumsuz etkilemeye başladığını belirtti.

IMF bu sene ve gelecek sene dünya ekonomisinin yaklaşık üçte birinin art arda en az 2 çeyreklik dönemde daralmasını ve 2026 yılına kadar üretim kaybının 4 trilyon dolar olmasını bekliyor.

Enflasyonun “raydan çıkmasını” kabul edemeyeceklerini belirten IMF Başkanı, resesyon riskine rağmen güçlü aksiyon alınması gerektiğini savundu. Gelişen ekonomilerin sıkılaşma politikaları nedeniyle zorlandığını belirten Georgieva “Eğer birlikte hareket edersek 2023’te karşılaşacağımız zorlukların önüne geçebiliriz” dedi.

‘Daralma gerçek bir tehdit’

Dünya Bankası Başkanı Malpass da gelecek yıl küresel çapta daralmanın “gerçek bir tehdit” olduğunu, dolardaki güçlenmenin gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kaybına yol açtığını ve bu ülkelerin borç seviyelerinin çok yükseldiğini belirtti.

IMF ve Dünya Bankası’ndan küresel resesyon uyarısı