İş adamına şeytanın aklına gelmeyecek tuzak! | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

22 Nisan 2021 - 03:01

İş adamına şeytanın aklına gelmeyecek tuzak!

Ayakkabı boyacılığından holding patronluğuna geldim’ diyen bazı gazetecilerin Robin Hood ilan ettiği Sezgin Baran Korkmaz’ın yıllar önce Ankaralı bir işadamını şeytanın aklına gelmeyecek bir yöntemle tuzak kurup dolandırdığı ortaya çıktı.

İş adamına şeytanın aklına gelmeyecek tuzak!
Son Güncelleme :

26 Şubat 2021 - 1:15

“Robin Hood” diye reklamları yapılan bazı ünlü gazetecilerin “kankisi” SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz’a yönelik operasyonun arkasında “tefecilik”ten “uluslararası karapara aklamaya” kadar uzanan bir dizi suç ortaya çıkarılmıştı.

Baran Korkmaz’ın da içinde bulunduğu 5 kişilik bir grubun Ankaralı İşadamı Faruk Tuğcu’ya 2011 yılında şeytanın aklına bile gelmeyecek bir yöntemle inanılmaz bir tuzak kurulmuş.

Sahte kuryenin uzattığı belgeye attığı ıslak imzası kopyalanan işadamı, bir anda 13 milyon lira borçlandırılmış.
Büyük sahtecilik ve dolandırıcılık olayı şöyle gerçekleştirilmiş:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre, demir, çelik ve inşaat alanında faaliyet gösteren şirketlerin sahibi Faruk Tuğcu’ya 2011 Nisan’ında Karadeniz Ereğli 1’inci İcra Müdürlüğü’nden 12 milyon 860 bin TL’lik ödeme emri gönderildi.

Tuğcu, senette adı bulunan söz konusu şirkete borcu olmadığını ve paranın ödenmeyeceğini bildirdi. Bunun üzerine mahkeme kararıyla haciz işlemleri başlatıldı. Tuğcu, ödeme emrinden yaklaşık 1 ay sonra işyerine hacze gelen polis ve avukatlara, senet üzerindeki imzanın kendisinin olduğunu ancak böyle bir senede imza atmadığını söyledi. Buna rağmen haciz işlemleri başlatıldı.

Polis şüphelileri belirledi

Savcılıkla birlikte olayı araştıran Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Yankesicilik ve Dolandırıcılık Bürosu ekipleri, Tuğcu’yla 2008’de ortaklığını sonlandıran Ahmet U.’nun (41), eski ortağından para koparmak için İstanbul’da yaşayan o zamanlar ünlü bir gömlek firmasının sahibi olan Sezgin Baran Korkmaz, Ankaralı işadamı Bereket Ö. ve yanlarında çalışan 2 kişiyle, sahte senet düzenledikleri bilgisine ulaştı.

Tuğcu’yla görüşen polis, son dönemde herhangi bir boş kağıda imza atıp atmadığını sordu. İşadamı, okuduğu anlaşma belgeleri dışında sadece eve otomobil dergisi getiren kuryeye imza verdiğini söyledi.

Özel giysi bile diktirdiler, imzayı kopyaladılar

Ekip, Tuğcu’nun evinin yakınında bulunan bir plazadan işyeri kiraladı. Daha sonra plan devreye sokuldu. Bereket Ö.’nün şoförlüğünü yapan Murat A. (32) için özel bir kurye şirketinin giysileri diktirildi. Otomobil dergisi sabah saatlerinde Tuğcu’nun evine getiren Murat A., işadamından teslim belgesini imzalamasını istedi. Tuğcu, otomobil dergisini tereddüt etmeden imza karşılığı teslim aldı. Islak imza daha sonra özel yöntemlerle 12 milyon 860 bin TL’lik senede taşındı.

Uzmanlar doğruladı

Olayın ortaya çıkmasından sonra ifadeleri alınan şüpheliler suçlamaları kabul etmedi. Ancak kurye olarak kullanılan Murat A., hem Tuğcu hem de adres sorduğu büfeci tarafından teşhis edildi. Kriminal laboratuvarda incelenen senet üzerindeki imzanın Tuğcu’ya ait olduğu, ancak imzanın farklı bir belgeden taşındığı uzman raporlarıyla da doğrulandı. Ayrıca senet üzerindeki kaşenin de sahte olduğu belirlendi.

Dönemin Cumhuriyet Savcısının hazırladığı iddianamede, Tuğcu’nun eski ortağı Ahmet U., işadamları Sezgin Baran Korkmaz, Bereket Ö. ile şoförü Murat A. ve çalışanları Serkan K.’nın, “Resmi belgede sahtecilik” suçlamalarıyla 18 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması istendi.

barankorkmaz1 4737f6a6165490c3c097 - İş adamına şeytanın aklına gelmeyecek tuzak!

S. Baran Korkmaz’ın inanılmaz yükselişi

“Robin Hood” diye reklamları yapılan SBK patronu Sezgin Baran Korkmaz’a yönelik operasyonun arkasında “tefecilik”ten “uluslararası kara para aklamaya” kadar uzanan bir dizi suç zinciri var.

Eylül 2018’de Kingston kardeşler ile Lev Aslan Dermen (Levon Termendzhya) ABD’de FBI tarafından yakalanıp tutuklandığında, gözler Türkiye’de Sezgin Baran Korkmaz ismine çevrildi. ABD’li savcılara göre suçlamaların odağında yer alan bu kişilerin Türkiye’de finansal varlıkları ve yatırımları bulunuyordu. 2016’da alınan Bora Jet de bunlardan sadece biriydi. İddialara göre bu suç halkasının diğer ucundaki kişi de Sezgin Baran Korkmaz’dı.

TÜRKİYE’DEKİ UZANTI

Hürriyet’ten Toygun Atilla, devamında Korkmaz’ın hikayesini şöyle anlatıyor:

“Aynı dönemde Sezgin Baran Korkmaz’ın adı Türkiye’de “THK’nın Laleli Tayyare Evleri’ni” illegal bir şekilde ele geçirmeye çalıştığı iddiasıyla gündeme geldi. Amerika’da tutuklu bulunan üç kişi ile Sezgin Baran Korkmaz’ı birbirine bağlayan Mega Varlık şirketi ise Türkiye’de yatırımlara devam ediyordu. Ödeyemediği borçlarından dolayı haciz konulan Bodrum Kervansaray oteli değerinin neredeyse yarı fiyatı olan 47 milyon TL’ye alan Mega Varlık şirketiydi. 1 yıl sonra Mega Varlık şirketinden oteli alan ise İran’ın en büyük gübre üreticisi Razi Petrochemical’i alan konsorsiyumun içerisinde olan Asya Gaz AŞ’nin sahibi Şaban Kayıkçı oldu. Otelin ismi ise Duja olarak değiştirildi.

Fısıltı gazetelerinde Sezgin Baran Korkmaz ismi hülleli satışlardan tefeciliğe kadar birçok söylenti ile anılıyordu. İddialara göre, kriminal dünyanın tanınmış bazı isimleri Korkmaz’ı korumak ve SBK’nın ‘çetrefilli işlerini çözmek için’ devreye giriyordu.

‘KARS DİGOR’DAN BOYACI SANDIĞIYLA GELDİM’

Bütün bu söylentiler bir yana, Sezgin Baran Korkmaz Kars’ın Digor ilçesinden boyacı sandığı ile çıkıp yükselmiş bir başarı hikâyesiyle imajını tazeliyor, sosyal medyadan eğitim olanağı kısıtlı olan gençlere burs vermeyi taahhüt ediyordu. ABD’de süren kara para davasında ise Sezgin Baran Korkmaz’ın mal varlıklarına Türkiye tarafından el koyulması talep ediliyordu. Tam da bu dönemde, geçen eylül ayının sonunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir ‘karapara soruşturması’ kapsamında 10. Sulh Hâkimliği tarafından Sezgin Baran Korkmaz’ın da aralarında bulunduğu 14 kişinin mal varlıklarına el konuldu. Bu karar 17 Ekim’de kaldırıldı.

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan Sezgin Baran Korkmaz’ın eşi Gökçen Korkmaz’ın dün akşam İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ifadesi alındı.

ŞİRKETİN İÇİNİ BOŞALTIP KAÇTI

Yıllar öncesinde Ankaralı İşadamı Faruk Tuğcu’yu inanılmaz yöntemle dolandırmak isteyen 5 kişilik grubun içinde bulunan Sezgin Baran Korkmaz’a İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü ‘karapara aklama’ soruşturması kapsamında 19 kişi ile birlikte gözaltı kararı çıkarıldı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın 132 milyon dolarlık karapara akladığı iddia ediliyordu. SBK Holding binalarına, evlere baskınlar yapıldı. Ancak hakkında yurtdışına çıkış yasağı bulunduğu öne sürülen Sezgin Baran Korkmaz operasyondan günler öncesinden yurtdışına kaçmıştı bile. İddialara göre cep telefonlarını ortadan kaldırmış, şirket bilgisayarlarının hard disklerini de beraberinde götürmüştü. Şirketlerin içi ise boştu.

ŞÖMİNEDEN ÇIKAN CEP TELEFONU

İstanbul’daki operasyonda 10 kişi gözaltına alındı. Korkmaz’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi, yurtdışında oldukları için yakalanamadı. Korkmaz’ın Üsküdar’daki yalısının şöminesinde, cep telefonları ve şirket bilgilerinin bulunduğu dijital materyallerin yakıldığı belirlendi. Mali Şube ekipleri, Sezgin Baran Korkmaz’a ait holding ve şirketlerin sunucularını da bulamadı. Korkmaz’ın sunucuları yurtdışına çıkardığı değerlendiriliyor.”