İşadamı İsfendiyar Zülfikari’nin şirketine soruşturma açıldı - Süper Kulüp MagazinSüper Kulüp Magazin

20 Ekim 2020 - 12:13

İşadamı İsfendiyar Zülfikari’nin şirketine soruşturma açıldı

Türkiye Petrolleri, Tesla Enerji, Zülfikarlar Kimyevi ve Akdeniz Faktoring firmalarını bünyesinde bulunduran Zülfikarlar Holding ile ilgili yeni gelişme

İşadamı İsfendiyar Zülfikari’nin şirketine soruşturma açıldı
Son Güncelleme :

12 Mayıs 2020 - 13:28

Sözcü gazetesi yazarı Serpil Yılmaz, “Covid-19 ‘Destek’ TIR’ından 200 milyon dolarlık hesap çıktı” başlıklı yazısında Zülfikarlar Holding’in kamu bankasından kredi alıp dövize çevirip 200 milyon dolar olarak Londra’daki hesaplarına aktardığı olayın ayrıntılarını kaleme aldı.

Yılmaz, “Bankacılık sektörünün iki üst düzey yöneticisinden edinilen bilgilere göre Zülfikarlar, 2’si özel sektör toplam 5 bankadan 1.2 milyar TL kredi kullanıyor.

Şirket bu krediyi bir süre sonra dolara çeviriyor ve bir kamu bankası üzerinden 200 milyon dolar olarak Londra’daki hesaplarına aktarıyor.

İsfendiyar Zülfikari

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yurtdışına para çıkaran iş insanlarına yönelik sözlerinin gerisinde yatan işlemlerden birinin de bu gelişme olduğu ileri sürülüyor.

BAKAN ALBAYRAK TALİMAT VERDİ

Kamu bankası yetkilileri, 200 milyon doların, kendi bankaları aracı kılınarak yurtdışına çıkarılması sonrası durumu Albayrak’a iletiyorlar.

Bakan’ın talimatıyla bankalar, verdikleri kredileri geri çağırıyorlar.

Bu aşamada BDDK, düzenleyici ve denetleyici kurul olarak niye devreye girmiyor, o belli değil.” diye yazmıştı.

BDDK’DAN AKDENİZ FAKTORİNG’E SORUŞTURMA

Ancak gelen bilgilere göre BDDK da İsfendiyar Zülfikari’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Zülfikarlar Holding’in bünyesinde faaliyet gösteren Akdeniz Faktoring için soruşturma başlattı.

Bilgilere göre İsfendiyar Zülfikari, kamu bankalarından düşük faizle aldığı kredileri Akdeniz Faktoring’e aktardı. Bu kredileri de faktoring üzerinden şirketlere yüksek faizlerle kullandırdı. Şikayetler üzerine BDDK da Akdeniz Foktoring’le ilgili soruşturma açtı.

 

Kaynak:https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarlar/serpil-yilmaz/artik-bir-dagilin-yaylanin-lutfen-5824668/