"İsrailliler ile Filistinlilerin eşit derecede özgür olmalı" | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

23 Nisan 2021 - 13:56

“İsrailliler ile Filistinlilerin eşit derecede özgür olmalı”

İsrailli mevkidaşı Gabi Aşkenazi ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrailliler ile Filistinlilerin eşit derecede özgürlük, güvenlik, refah ve demokrasiye sahip olmaları gerektiğini söyledi.

“İsrailliler ile Filistinlilerin eşit derecede özgür olmalı”
Son Güncelleme :

04 Nisan 2021 - 1:00

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Blinken ile Aşkenazi arasındaki telefon görüşmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

NORMALLEŞME SÜREÇLERİ ELE ALINDI

Açıklamaya göre iki bakan, ikili ilişkilerin ve bölgesel meselelerin yanı sıra ABD’nin Filistin’e yönelik insani yardımlarını ve İsrail ile bazı Arap ve Müslüman ülkeler arasındaki normalleşme süreçlerini ele aldı.

ABD’NİN, İSRAİL’İN GÜVENLİĞİNE YÖNELİK BAĞLILIĞI DİLE GETİRİLDİ

“Bakan, Biden yönetiminin, İsrailliler ile Filistinlilerin eşit derecede özgürlük, güvenlik, refah ve demokrasiye sahip olması gerektiği yönündeki inancının altını çizdi” ifadesi kullanılan açıklamada, ABD’nin İsrail’in güvenliğine yönelik bağlılığını en güçlü şekilde yeniden dile getirdiği kaydedildi.

BİDEN DÖNEMİNDE, FİLİSTİN YARDIMLARI YENİDEN AKTİVE EDİLDİ

ABD’de Joe Biden yönetimi, Donald Trump döneminde askıya alınan Filistin yardımlarını yeniden aktive etmiş ve iki devletli çözüm için çaba göstereceğini açıklamıştı.