İstanbul Havalimanı'nda tırnakçı veznedarlara operasyon: 7 gözaltı | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

23 Nisan 2021 - 14:44

İstanbul Havalimanı’nda tırnakçı veznedarlara operasyon: 7 gözaltı

İstanbul Havalimanı’nda yabancı kişilerin dövizini Merkez Bankası’nın kur fiyatından ucuza bozarak dolandırıcılık yapan veznede görevli 7 memura yönelik operasyon düzenlendi.

İstanbul Havalimanı’nda tırnakçı veznedarlara operasyon: 7 gözaltı
Son Güncelleme :

03 Mart 2021 - 22:46

İstanbul Havalimanı’nda yabancıların vize ihlal cezalarını dolar ve euro olarak ödeme yapmak istemeleri üzerine kurları merkez bankasının kur fiyatından düşük fiyata yetkileri olmamasına rağmen bozan, TL olarak ödeme yapmak isteyen kişilerin vermiş oldukları paraları da el çabukluğu aldıkları tespit edilen veznede görevli 7 memur gözaltına alındı.

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar geliş-gidiş katı transit bölgede bulunan Hazine ve Maliye Bakanlığı İstanbul Havalimanı Gümrük Saymanlık Müdürlüğü’ne bağlı veznede çalışan memurların haksız kazanç elde ettikleri belirtildi.

‘Tırnakçılık yoluyla Nitelikli Hırsızlık’ suçları işlediler

Memurların yurt dışından gelen ve yurt dışına çıkacak olan yabancı kişilerin vize ihlal cezalarını dolar ve euro olarak ödeme yapmak istemeleri üzerine kurları merkez bankasının kur fiyatından düşük fiyata yetkileri olmamasına rağmen bozarak irtikap suçunu ve Türk Lirası olarak ödeme yapmak isteyen yabancı kişilerin vermiş oldukları paraları el çabukluğu yaparak “Tırnakçılık yoluyla Nitelikli Hırsızlık” suçlarını işleyerek haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.

Bunun üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma kapsamında bugün “İrtikap” ve “Tırnakçılık yoluyla nitelikli hırsızlık” suçlarından İstanbul’da 7 şüpheliye yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi.

7 şüpheli yakalanırken, yapılan aramalarda 109 bin 713 ABD Doları, 10 bin 570 euro, 50 İngiliz Sterlini ve 40 bin lira ele geçirildi.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce soruşturma devam ediyor.