İŞTE! Twitter’ın Partisi

Türkiye’de 7 Haziran genel seçimleri sonucunda koalisyon yapılamaması üzerine; yaklaşık 5 ay sonra yeniden seçime gidildi.

1 Kasım 2015; siyasi ve ekonomik çevreler kadar; halk arasında da yoğun bir iletişimi karşılayan bir gün oldu. Özellikle twitterda takip edilmesi güç paylaşım istilası yaşandı.

Seçim Atmosferi Twitter’da

Partiler, seçmenler ve takipçilerin aynı arenada buluştuğu twitterda 1 Kasım seçim günü #secim2015 ve #oykullan etiketleri ile yarım milyondan fazla tweet atıldı. Oylar açıklandıktan sonra ilk 4’ü dolduran partiler de twitterda adeta yarıştılar.

Twitter’ın Partisi

1 Kasım seçimlerinden %49,48 sonuçla galip çıkan ve hükümeti tek başına kuracağı belirlenen Adalet ve Kalkınma Partisi 1 Kasım günü twitterda da ilk sırada idi.

Dijital medya takibi ve analizleri ile sektörde ölçümlemeler yapan ITS Medya’nın 1 Kasım günü verilerine bakıldığında; seçim ile ilgili yorumlarda en fazla tweet AK Partinin oldu.

AKP’nin seçim sürecini değerlendiren 11 binden fazla tweeti kullanıcılara ulaşırken; HDP 800’e yakın civarı ile ikinci sırada idi. Seçime özel yorumlar ile CHP 683 tweet ile haber olurken; MHP’de bu sayı 566 olarak raporlandı.