İtalya ile Rusya arasındaki casus polemiği devam ediyor | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

23 Nisan 2021 - 20:49

İtalya ile Rusya arasındaki casus polemiği devam ediyor

İtalyan basınında çıkan haberlerde, para karşılığı bazı gizli bilgileri Rusya’ya sızdırdığı gerekçesiyle İtalyan donanmasında görevli bir subayın yakalanıp gözaltına alındığı belirtildi.

İtalya ile Rusya arasındaki casus polemiği devam ediyor
Son Güncelleme :

31 Mart 2021 - 20:32

Roma Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, İtalyan gizli servisinin teknik takibi ve İtalyan jandarmasının dün akşam Roma’da yaptığı operasyonla bir İtalyan subay ile Rusya’nın Roma Büyükelçiliğinde görevli bir askerin gizli görüşmeleri sırasında yakalandığı belirtildi.

İtalyan subayın, Rus askeri yetkiliye para karşılığında bazı gizli belge ve bilgileri aktardığı sırada suçüstü yakalandığı, her iki isimin de casusluk ve devlet güvenliğiyle ilgili suçlamalarla karşı karşıya kaldığı ifade edildi.

RUS ASKERİ YETKİLİNİN DİPLOMATİK STATÜSÜ İNCELENİYOR

İtalyan basınında çıkan haberlere göre, İtalyan donanmasında gemi komutanlığı da yapmış olan İtalyan subayın gözaltına alındığı, Rus askeri yetkilinin ise diplomatik statüsünün incelendiği kaydedildi.

Gelişmeler üzerine İtalya Dışişleri Bakanlığı açıklama yaparak, Bakanlık Müsteşarı Elisabetta Belloni’nin Rusya’nın Roma Büyükelçisi Sergey Razov’u bakanlığa çağırdığını bildirdi.

İtalyan basını, söz konusu olayın Soğuk Savaş’tan bu yana ilişkilerde yaşanan en ciddi hadise olduğunu yazdı.