Kadın akademisyen tele-dolandırıcı kurbanı oldu | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

8 Mart 2021 - 11:47

Kadın akademisyen tele-dolandırıcı kurbanı oldu

İstanbul’da özel bir üniversitede sosyoloji bölümünde yardımcı doçent doktor unvanıyla görev yapan öğretim üyesi Ayşegül Akdemir(34), kendisini arayarak, “Sağlık sigorta paranızı liranızı iade edeceğiz” diyen kişi tarafından dolandırıldı. Mesaj olarak gelen tüm kodları telefondaki dolandırıcıya aktaran Yrd. Doç. Dr. Akdemir, dolandırıldığını anlayınca savcılığa başvurdu.

Kadın akademisyen tele-dolandırıcı kurbanı oldu
Son Güncelleme :

22 Şubat 2021 - 13:02

34 yaşındaki Ayşegül Akdemir İstanbul’da özel bir üniversitede sosyoloji bölümünde yardımcı doçent doktor unvanıyla öğretim görevlisi olarak çalışıyordu. Profesör Ayşegül’ün geçtiğimiz günlerde telefonu çaldı. Kendisine özel bir bankada yetkili olarak tanıtan şahıs genç kadına sağlık sigorta parasını iade edeceklerini söyledi. Bunun için profesörden TC kimlik numarasını daha sonra şahsi bilgilerini paylaşmasını isteyen bankacının istediği bilgileri paylaşan Akdemir, daha sonra mesaj olarak gelen şifreyi telefondaki şahsa söyledi.

PROFESÖR DOKTORU DOLANDIRDILAR

Telefondaki şahıs genç kadını bir süre oyaladı ve sonra telefonuna gelen bütün kodları öğrenip, telefon görüşmesini sonlandırıldı. Telefonu kapattıktan telefonuna gelen mesajlarla da birden fazla kez hesabındaki paraların başka bir şahıs adına aktarıldığını söyleyen mesajlar gelmeye başladı. Yapılan incelemede Akdemir’in hesabındaki paranın 16 bin lira para Rıza isimli bir şahsın hesabına aktartılmıştı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bunun üzerine dolandırıldığını fark eden Ayşegül Akdemir, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Kendisini dolandıran şahısların cezalandırılmasını isteyen genç akademisyenin ihbarı ardından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.