Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali için dev finansman

Türkiye’nin yerli teknolojiyle hayata geçirilmiş ilk santrallerinden Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali, 812 milyon dolarlık finansman sağladı. Finansman imza töreninde konuşan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, "Gerçekleştirdiğimiz bu anlaşma ile kıymetli bir kaynağı temin etmiş bulunuyoruz. İnşallah ülkemize ve ekonomimize büyük faydası olacak. Yabancı bir finansman kaynağı ülkemizin ve Kalyon Holding'in güvenilirliğini ortaya koyuyor." ifadelerini kullandı.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı büyük enerji santrallerinden Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali, finansman anlaşması imzalandı.

Kalyon Enerji, Kalyon Karapınar Güneş Enerji Santrali için İngiliz İhracat Kredi Ajansı UK Export Finance (UKEF), J.P. Morgan Chase Bank, Denizbank, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası ile 12 yıl vadeli toplam 812 milyon dolarlık finansman anlaşması imzaladı.

Ülkemize ve ekonomimize büyük fayda sağlayacak

Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi Santrali finansman imza töreninde tv100’e açıklamalarda bulunan Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, “Gerçekleştirdiğimiz bu anlaşma ile kıymetli bir kaynağı temin etmiş bulunuyoruz. İnşallah ülkemize ve ekonomimize büyük faydası olacak. Yabancı bir finansman kaynağı ülkemizin ve Kalyon Holding’in güvenilirliğini ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Kalyon Karapınar Güneş Enerjisi santrali tamamlandığında, tek bir saha üzerine kurulu Avrupa’nın en büyük güneş santrali olacak.

YORUM