Kanada'da ortaya çıkan ve beyni çürüten hastalık can alıyor! | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

21 Nisan 2021 - 10:39

Kanada’da ortaya çıkan ve beyni çürüten hastalık can alıyor!

Kanada’da 43 kişide görülen ve ‘Deli Dana’ ile benzerlik gösteren hastalık nedeniyle 5 kişi yaşamını yitirirken, bilim insanları, hastalığın gelişme aşamasında hafıza kayıplarına ve halüsinasyonlara neden olduğunu açıkladı.

Kanada’da ortaya çıkan ve beyni çürüten hastalık can alıyor!
Son Güncelleme :

03 Nisan 2021 - 0:17

Kanada, 43 kişide görülen ve 5 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan gizemli beyin hastalığıyla boğuşuyor. Ülkeyi esir alan hastalığın tespiti üzerine çalışan bilim insanları, hastalığın ilk belirtilerinin hafıza kaybı ve halüsinasyon olduğunu belirledi.

DELİ DANA HASTALIĞIYLA BENZERLİK GÖSTERİYOR

Özellikle New Brunswick bölgesinde patlak veren hastalığın, deli dana (Creutzfeldt-Jakob) hastalığıyla benzerlik gösterdiği belirtiliyor.

Deli dana hastalığı kişilik değişimlerine, anksiyeteye, depresyona ve hafıza kaybına neden olan bir beyin hastalığı. Kendiliğinden ortaya çıkabilen veya kalıtsal olabilen hastalık, bunama ve ölüme yol açabiliyor.

İLK VAKA 2015’TE TESPİT EDİLDİ

Hem insanları hem de hayvanları etkileyebilen bu tür hastalıklar, enfekte et ürünleri yoluyla insanlara bulaşabiliyor. Kanadalı yetkililerin henüz çözemediği hastalıkta ilk vaka 2015’te tespit edildi. Ancak son yıllarda vakalarda artış görüldü. 2020’de 24 vaka ve 2021’de ise şimdiye dek 6 vaka bildirildi. 5 kişinin de bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiği düşünülüyor.