Karacabey Belediyesi’nde Sayıştay depremi! - Süper Kulüp MagazinSüper Kulüp Magazin

22 Ekim 2020 - 23:55

Karacabey Belediyesi’nde Sayıştay depremi!

Sayıştay’ın, Karacabey Belediyesi’nde 2019 yılına ait yaptığı denetimlerde Fen, İmar, Zabıta, Muhasebe, Özel Kalem ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürlükleri’nde mevzuata aykırı harcama kalemleri tespit ettiği öğrenildi.

Karacabey Belediyesi’nde Sayıştay depremi!
Son Güncelleme :

22 Eylül 2020 - 22:15

İddiaya göre, ortaya çıkan binlerce liralık kamu zararından dolayı başta Belediye Başkanı Ali Özkan olmak üzere, başkan yardımcılarına ve ilgili personele ceza yağdı.
Denetimlerde en dikkat çeken konu ise;
Belediye Başkanı Ali Özkan’ın 2019 Mahalli İdareler Seçimleri öncesi başkanlık tanıtımına yönelik yapılan;
televizyon programları, haber, afiş ve ilan bedellerini kendi cebinden değil de, belediye bütçesinden ödendiği görüldü.

İlçe kamuoyu bu konuda Özkan’dan açıklama bekliyor.

Sayıştay denetçilerinin, Karacabey Belediyesi’nde yaptıkları çalışmalar sonucunda binlerce liralık kamu zararı tespit ettiği öğrenildi.
İddiaya göre, Karacabey Belediyesi’nin 2019 yılı harcamalarını inceleyen Sayıştay, denetimlerde birçok işte mevzuata uygun olmayan dosyalarla karşılaştı.
Söz konusu kamu zararı karara bağlandığında ilgili personel, daire müdürleri, belediye başkan yardımcıları ve belediye başkanından Sayıştay’ın yasal faizleriyle birlikte zararı tahsil edeceği öğrenildi.
Belediye Başkanı ile birlikte Belediye’yi zarara uğratan kişileri tek tek belirleyen Sayıştay, ilgili kişilere ceza yağdırdı.
Yapılan denetimlerde en çok dikkat çeken konu ise, Belediye Başkanı Ali Özkan’ın 2019 Mahalli İdareler Seçimleri öncesi yeniden aday gösterilmesi ve başkanlık tanıtımına yönelik yapılan televizyon programları, haber, afiş ve ilan bedellerini kendi cebinden değil de, belediye bütçesinden ödettiği belgelendi.
Özkan’ın seçim öncesi meydanlarda bir kez daha göreve gelmesi durumunda;
‘tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyup kollayacağı’ sözünü vermesine rağmen ortaya çıkan bu olumsuz sonuç ise kamuoyu tarafından oldukça manidar bulundu.
Sayıştay tarafından gönderilen tebligatlarda;
25 – 30 civarındaki belediye personeli, başkan yardımcıları ve belediye başkanına kamu zararı oluşan konularla ilgili detaylı bilgiler sunuldu.
Sayıştay’ın söz konusu tebligatları Fen, İmar, Zabıta, Muhasebe, Temizlik İşleri, Özel Kalem ile Kültür ve Sosyal İşler departmanlarındaki personele gönderdiği öğrenildi.
Öte yandan Belediye’de birçok personele fazla maaş ödendiği ve bu doğrultuda da kamu zararına yol açıldığı Sayıştay’ın denetimleri arasında yer aldı.
Sayıştay’ın ayrıca kamu zararına yol açan;
evrak gerçekleştirme ve harcama yetkisine sahip ilgili kişilere 30 gün içinde söz konusu iddialarla ilgili savunma hakkı verdiği de kaydedildi.
Sayıştay’ın denetimlerinden sonra ortaya çıkan bu olumsuz tablo, Karacabey Belediyesi’nin nasıl yönetildiğini de gözler önüne serdi.
Zimmette çıkan paranın milyonların üzerinde olduğu iddia ediliyor. Sayıştay’ın tüm detaylı raporları rakam rakam bir ay içinde açıklayacağı belirtildi.
Özellikle Karacabey Belediyesinin medya işlerini yapan Bursalı firmanın da mercek altına alındığı gelen bilgiler arasında.
Milletin paralarını şu ekonomik sıkıntı döneminde hunharca harcayan;
Ali Özkan’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nasıl bir muamele yapacağı merak konusu oldu.
Kaynak: Karacabey Yörem