Kasım ayında ihracat 21.9 Milyar Dolara çıktı!

featured

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), kasım ayı ihracat verilerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Adana’da açıkladı. Küresel pazarlardaki yavaşlamaya ve paritenin olumsuz etkisine rağmen ihracat kasım ayında da artışını sürdürdü.

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, 2022 için belirledikleri 250 milyar dolarlık hedefe emin adımlarla ilerlediklerini söyledi. Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına göre kasım ayı ihracatının yüzde 1,9 artışla 21,9 milyar dolara ulaştığını bildiren Gültepe, şöyle devam etti:

“Bu sonuçla tüm zamanların en yüksek kasım ayı ihracatını gerçekleştirmiş olduk. Ocak-kasım dönemindeki 11 aylık ihracatımız, yüzde 13,9 artışla 231,2 milyar dolara ulaştı. Son 12 ayda ise 253,5 milyar dolarlık bir ihracata imza atmış olduk.

2022’ye başlarken belirlediğimiz 250 milyar dolarlık hedef için son düzlüğe girmiş bulunuyoruz. İnşallah aralık ayını da en iyi şekilde tamamlayıp hedefe ulaşmanın gururunu paylaşacağız. Bir ay sonra Cumhurbaşkanımızın katılımıyla tarihimizin en yüksek yıllık ihracat rakamını açıklayacağız.

Kasım ayında otomotiv 2,9 milyar dolarla ihracatımıza en fazla katkıyı veren sektörümüz oldu. İlk beşteki diğer sektörlerimiz 2,6 milyar dolarla kimya, 1,6 milyar dolarla hazır giyim, 1,4 milyar dolarla elektrik-elektronik ve 1,3 milyar dolarla çelik şeklinde sıralandı.

Elektrik ve Elektronik, hububat, bakliyat, makine, savunma ve havacılık ile zeytin ve zeytinyağı sektörlerimiz tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi.”

KASIM AYINDA SUUDİ ARABİSTAN’A İHRACAT 9 KAT ARTTI

Mustafa Gültepe, kasım ayında 45 ilin ihracatını artırdığını, en çok ihracat yapan ilk beş ilin ise İstanbul, Bursa, Kocaeli, Ankara ve İzmir şeklinde sıralandığını bildirdi. Kasımda kilogram birim fiyatının 1,7 dolara yükseldiğini anlatan Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin geçen ay en çok ihracat yaptığı ülkeler Almanya, ABD ve Irak şeklinde sıralandı. 125 ülkeye ihracatımızı artırdık. Filipinlere 10 kat, Suudi Arabistan’a 9 kat ihracat artışı kaydettik. Özellikle Suudi Arabistan’a ihracatımızda önemli bir toparlanma süreci yaşıyoruz. Elbette ülkeler bazında hedefimiz çok daha yüksek. Bu hedefler doğrultusunda bir yandan katma değerli üretimimizi artırmak, diğer yandan yeni pazarlar bulmak için yoğun gayret gösteriyoruz. Mevcut ve potansiyel pazarlara düzenlediğimiz ticaret heyetlerimizle yeni iş birlikleri geliştiriyoruz. Bugün bir heyetimiz Güney Kore’de, bir diğer heyetimiz Endonezya’da bulunuyor. Özetle ticaret diplomasisini aralıksız sürdürüyoruz.”

İHRACAT 3. ÇEYREKTE BÜYÜMEYE 2,9 PUAN KATKI VERDİ

Mustafa Gültepe, ihracatın büyümeye verdiği katkının da devam ettiğini bildirdi. Türkiye ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 büyüdüğünü, mal ve hizmet ihracatının büyümeye 2,9 puan katkı verdiğini hatırlatan Gültepe, “İlk iki çeyreğe göre büyüme hızında bir düşüş görüyoruz. Bu düşüş ana pazarlarımızdaki ekonomik durgunluktan kaynaklanıyor. Bir süredir beklediğimiz gibi yurt dışı talep düşüşüne bağlı negatif gelişmelerin sonuçlarını görmeye başladık. Üstelik küresel piyasalardaki belirsizlik artarak sürüyor. Ertafımızı saran sis bulutu nedeniyle önümüzü görmekte zorlanıyoruz” diye konuştu.

İHRACATÇININ FİNANSMANA ERİŞİM ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ ÖNEM ARZ EDİYOR

Mustafa Gültepe, küresel ticarette dönemsel iniş ve çıkışların olabildiğini söyledi. Üretim ve ihracatı uzun vadeli düşündüklerini, strateji ve eylem planlarını da bu doğrultuda yaptıklarını bildiren Gültepe, sözlerini şöyle noktaladı.

“İhracatımızı iki yıl içinde 300 milyar doların üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Uzun vadede ise Türkiye’yi ihracatta ilk 10 ülke arasına sokma vizyonu ile çalışıyoruz. Bu hedefler için ihracatımızı her yıl en az yüzde 10 artırmalıyız. Dolayısıyla yeni yatırım yapmamız, mevcutların teknolojilerini yenilememiz gerekiyor. Böylesine kritik bir süreçte finansmana erişim şartlarının iyileştirilmesi önem arz ediyor. Son haftalarda ticari kredi büyümelerinde kısmi bir artış başladı. Firmalarımızın yatırım iştahını canlı tutmak, İhracatı sürdürülebilir kılmak ve istihdamı artırmak için bu büyümenin ivmelenerek süreceğini ümit ediyoruz. Ekonomimizin lokomotifi haline gelen ihracatın hız kesmemesi ve geleceğe en iyi şekilde hazırlanabilmemiz için finansmana erişim hayati önem taşıyor. Hükümetimiz bugüne kadar ihracata ve ihracatçımıza desteğini hiç esirgemedi. Finansmana erişim konusundaki sıkıntıların da en kısa sürede aşılacağına inanıyorum.”

Kasım ayında ihracat 21.9 Milyar Dolara çıktı!
Giriş Yap

Süper Kulüp ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!