Malatya Film Festivali’nde Ödüle layık görülmüştü - Süper Kulüp MagazinSüper Kulüp Magazin

27 Ekim 2020 - 21:21

Malatya Film Festivali’nde Ödüle layık görülmüştü

9. Uluslararası Malatya Film Festivali Direktörü yönetmen Haydar Işık Corona Virüs sebebiyle hayatını kaybeden sinema emekçisi Mehmet Yağmur için duygusal bir yazı paylaştı.

Malatya Film Festivali’nde Ödüle layık görülmüştü
Son Güncelleme :

04 Ekim 2020 - 18:42

Geçtiğimiz yıl düzenlenen festivalde sinema emekçilerini unutmayarak “Sinemanın Olmazsa Olmazları” ödülleri oluşturarak emekçileri unutmayan ve bu kapsamda hayatını kaybeden Yağmur’ada ödül veren Haydar Işık duygusal bir paylaşımda bulundu. Yarın memleketi Malatya’da toprağa verilecek Mehmet Yağmur için ünlü yönetmen şunları söyledi.

“Figüran mecazi olarak “sönük, etkisiz olan kimse” anlamına gelse de gerçekte dizi ve sinemada konuşması (replik) olmayan ya da çok az olan rolleri oynayan kimselere denir. Başroller, ışıklar, kameralar, karavanlar… Dizi ve film sektörünün olmazsa olmazları sayılırken, figüranlar genellikle arka planda kalır hatta unutulur. Halbuki onlar film setlerinin “fark edilmeyen” yıldızlarıdır. Sıkça görürsünüz aslında onları ama dikkat etmezsiniz. İsimlerini kimse bilmez. Setler de bile “Figüranlar şöyle geçsin” denir. Ya bi cafe sahnesinde arka masada oturan müşteri, ya bir hastane sahnesinde sırasını bekleyen hastadır, ya bir doktor ya da avukattır. Ya da Mehmet Yağmur gibi Yeşilçam filmlerinde devamlı dayak yiyen kötü adamdır. Yediği her yumrukta ayağa kalkıp evine ekmek götürdü Mehmet abi. Koordinatörlüğünü yaptığım 9.Malatya Film Festivalinde “Sinemanın olmazsa olmazları” kategorisinde kendisine ödül vermiştik. Yüzlerce filmde binlerce dayak yemiş ve hep ayakta kalmıştı. Yıllar sonra “fark edildiğinin” görülmesi onu çok mutlu etmişti. Ancak hayatın yumruğuna yenik düştü Mehmet abi. Bu dünyadaki filminde, Allah’ın kendisine yazdığı rolün son sahnesini çekti. Yakalandığı Corona hastalığından maalesef kurtulamadı. Kendisine rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dilerim. Sinema emektir.”