Meral Akşener: Cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakan olacağım

featured
service

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Halk TV canlı yayınına katıldı. Akşener, ‘Seçeceğimiz cumhurbaşkanı yeni bir Erdoğan olmayacak. Bu seçimden sonra parlamenter sisteme döneceğiz. Seçilen cumhurbaşkanı sembolik yetkililerle göreve devam edecek. Sistem parlamento üzerinden devam edecek’ dedi. Akşener, ‘Cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakan olacağım’ diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, HalkTV Liderler Özel programına konuk oldu. Akşener gündemi yorumlarken kritik açıklamalar yaptı.

‘BEN BAŞBAKAN OLACAĞIM’

Akşener konuşmasında ‘Seçeceğimiz cumhurbaşkanı yeni bir Erdoğan olmayacak. Bu seçimden sonra parlamenter sisteme döneceğiz. Seçilen cumhurbaşkanı sembolik yetkililerle göreve devam edecek. Sistem parlamento üzerinden devam edecek’ dedi. Akşener, ‘Cumhurbaşkanı adayı değilim. Ben başbakan olacağım’ diye ekledi. Akşener sözlerine ‘Bu konuyu Kemal Beyle konuşmadık’ diyerek devam etti.

‘TEK ADAYLA SEÇİME GİTMELİYİZ’

Akşener canlı yayındaki konuşmasında ‘Fazla aday olursa seçim ikinci tura kalır ama yine biz alırız’ derken, ‘Tek adayla seçime gitmeliyiz’ diye konuştu.

‘KİM KAZANACAKSA ONUNLA GİDECEĞİZ SEÇİME’

Akşener yaptığı kritik açıklamalar yaparken sözlerine ‘Ben Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş ismine karşı değilim. Kim kazanacaksa onunla gideceğiz seçime’ diye ekledi.

blank

‘SEÇİLECEK KİŞİ CUMHURBAŞKANI OLACAK’

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağı yönünde iddialar olan İmamoğlu ve Yavaş ile ilgili açıklama yapan Akşener, “Ekrem Bey veya Mansur Bey şunu bilecek, Tayyip Bey’in yerine seçilmeyecekler. Seçilecek kişi cumhurbaşkanı olacak. Yani sembolik yetkileri olacak’ dedi.

‘TÜRKÜ DE KÜRDÜ DE BU SİSTEMDEN KURTULMAK İSTİYOR’

Parlamenter sisteme dönüşe vurgu yapan Akşener, HDP ittifakına yönelik olarak ise ‘bu sistemden Türkü de Kürdü de kurtulmak istiyor’ derken ‘Ak Parti’nin yada HDP’nin yüksek oy aldığı ilçelerde bu sistemden çok çekiyoruz bu bir kişinin iki dudağı arasındaki sistem çok can yakmış’ şeklinde konuştu.

‘ERDOĞAN VE BAHÇELİ İMRALI İLE ARASINA MESAFE KOYSUN’

Kürt sorunu ve ‘muhattaplık’ tartışması üzerine görüşlerini ifade eden Akşener, ‘Bahçeli ve Erdoğan’a tavsiyede bulunmak istiyorum, İmralı ve Kandil’le aralarına mesafe koysunlar’ dedi.

‘BU ÜLKENİN EKONOMİDEN PAY ALMA KONUSUNDA KAYIRMA PROBLEMİ VAR’

‘Bu ülkenin demokrasi, adalet, hukuk, ekonomi, ekonomiden pay alma konusunda kayırma problemi var bunlar ortak problemimiz’ diyen Akşener, biz Türkiye’de dehşet bir kavram tartışması yaşıyoruz çözüm süreci yaptı Erdoğan ne oldu vatandaşı bilgilendirdi mi? diye sordu.

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı hakkında konuşan Meral Akşener, bu kararı beklediklerini ifade etti. Akşener, bu konuda şunları söyledi:

‘DOLARLA GELEN HER ŞEY ZAMLANACAK’

“Merkez Bankası başkanları, büyük ekonomist Sayın Erdoğan’ın tezini ispatlamak üzere -faiz sebep, enflasyon sonuç biliyorsunuz- bu tezi ispatlamak üzere o sandalyeye oturtuldukları için… Bu faizin indirilmesi konusunda, puanı hakkında bir fikir edinemedik ama indireceğine dair bir kanaatimiz vardı”

Merkez Bankası’nın bu kararı sonrası doların da yükseldiğinden bahseden Toktaş’ın bu gelişme sonrası elektrik ve doğalgaza beklenen zammı sorması üzerine Akşener, “Dolarla gelen her şey zamlanacak. O, enflasyonu kaldıracak havaya. Dolayısıyla faiz indiriminin de anlamı olmayacak” dedi.

Meral Akşener: Cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakan olacağım