Microsoft ve American Airlines’tan uçan arabaya milyar dolarlık destek

Microsoft ve American Airlines hava yolları, elektrikli uçan araba geliştiren bir İngiliz şirketine yatırım desteği verdi. American Airlines, İngiltere merkezli Vertical Aerospace adlı “startup” şirketine kentlerin üzerinde uçmak için tasarlanmış 1 milyar dolar değerinde 250 uçan araba ön siparişi verdiğini açıkladı.

Vertical Aerospace ise American Airlines, Virgin Atlantic, Microsoft ve Avalon gibi şirketlerden 4 milyar dolar değerinde sıfır emisyonlu VA-X4 dikey kalkış uçağı için 1000 adet ön sipariş aldığını duyurdu.

Yeni gözde yerli ve milli uçan araba Cezeri! Ne zaman sahada olacak?

CUMHURİYET GAZETESİ TÜRKİYE’NİN HEDEFLERİYLE DALGA GEÇMİŞTİ

Uçan araba konusunda dev şirketler birbiriyle yarışırken İHA/SİHA’larla dünyaya kendini ispatlamış Türkiye’nin gururu Baykar’ın yerli uçan araba CEZERİ projesine de Türk halkı ve siyasiler büyük destek veriyor. 

Cumhuriyet Gazetesi’nin de aralarında bulunduğu yerli ve milli değerlerden uzak medya,  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın “Uçan araçlara geldiğimizde dünya liderliğine oynayacağız” şeklindeki Türk mühendislerine olan güveni ortaya koymasından rahatsız olmuş ve bunu “Cumhurbaşkanı yardımcısı uçtu” şeklinde sosyal medyadan paylaşmıştı.

VA-X4 TEST UÇUŞLARINA BAŞLIYOR

Şirkete göre, VA-X4 isimli uçan araba saatte 320 kilometrenin üzerinde hızla uçacak ve uçuş sırasında neredeyse hiç ses duyulmayacak. 160 kilometreden fazla menzile sahip olan aracın bir prototipi şu anda üretiliyor ve ilk test uçuşunun bu yıl içinde yapılması planlanıyor.

Bir 2 kişi ve şunu diyen bir yazı'SELCUK BAYRAKTAR AGIZLARININ PAN VERDi! CUMHURİYET AKLI SIRA DALGA GEÇMEYE CALIŞTI!' görseli olabilir

yorum Yap