MİLLİ EMLAK DOLANDIRICILIĞI DAVASININ ALTINDAN BAKIN KİM ÇIKTI? | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

17 Haziran 2021 - 19:32

MİLLİ EMLAK DOLANDIRICILIĞI DAVASININ ALTINDAN BAKIN KİM ÇIKTI?

Ankara’da 19 kişinin tutuklandığı “MİLLİ EMLAK DOLANDIRICILIĞU” davasında yine AKP’li isimlerin başrolde olduğu ortaya çıktı.

MİLLİ EMLAK DOLANDIRICILIĞI DAVASININ ALTINDAN BAKIN KİM ÇIKTI?
Son Güncelleme :

30 Nisan 2021 - 12:44

Ankara’da 19 kişinin tutuklandığı “MİLLİ EMLAK DOLANDIRICILIĞI” davasında yine AK PARTİ’li isimlerin başrolde olduğu ortaya çıktı.
Milli Emlak dolandırıcılığı dosyasında eski AK PARTİ Milletvekili Fehmi Öztunç’un oğlu, eski AK PARTİ Dış İlişkiler Uzmanı Mesut Öztunç’un da şüpheli olduğu ortaya çıktı.

Davada gözaltına alınan ve adli kontrol kararıyla serbest bırakılan Öztunç’un, Adıyamanlı iş insanı Sadık Gürsoy’un arsa satışı vaadiyle dolandırıldığı iddiasında da şüpheli olarak geçmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımızca Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, Milli Emlak Genel Müdürlüğüne ait hazine arazilerinin üst düzey tanıdıkları vasıtasıyla satacakları vaadiyle dolandırıcılık yaptığı iddia edilen bir “suç örgütü”nü takibe aldı.

Şüphelilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ndeki bazı memurları kullanarak, “kupon arazileri” satma bahanesiyle sahte tapular düzenlettikleri, bu yolla güvenini kazandıkları kişilerden yüklü miktarlarda paralar aldıkları iddia edildi. Haksız kazancın 100 milyon TL’yi aştığı öne sürüldü. Yapılan teknik takipler sonucunda 106 şüpheli belirlendi.

Savcılığın talimatıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 14 ilde 20 Nisan günü operasyon düzenledi. Soruşturma kapsamında 74 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Bunlardan 65’i gözaltına alındı.

19 kişi tutuklandı
Önceki gün işlemleri tamamlanan şüphelilerden 49’u Ankara Adliyesi’ne çıkarıldı ve savcılık tarafından tutuklamaya sevk edildi. Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği, şüphelilerden 19’unun tutuklanmasına karar verdi. 14 şüpheli, “Resmi belgede sahtecilik”, “Kamu görevlileri ile ilişkisi olduğundan bahisle bir işin gördürüleceği vaadiyle dolandırıcılık” suçundan, 3’ü memur olmak üzere 4 şüpheli ise “rüşvet almak veya vermek ile dolandırıcılık” suçlarından tutuklandı

30 şüpheli ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Tutuklanmayan şüpheliler arasında bir isim dikkat çekti: Mesut Öztunç. Bir müştekiyi 3 milyon TL dolandırdığı iddiasıyla suçlandığı öğrenilen Öztunç’a haftada bir karakola imza ve yurt dışına çıkma yasağı şeklinde adli kontrol kararı konuldu.

Efkan Ala kovdu
Kimlik tespiti sırasında kendisini “Dış ilişkiler danışmanı” olarak tanıtan Öztunç, Dış İlişkilerden Srumlu AK PARTİ Genel Başkanlığı’nda “danışman” olarak görev yapıyordu.

Efkan Ala’nın AK PARTİ’de Dış İlişkiler’den sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine gelmesinin ardından Öztunç’un partiyle ilişkisi kesilmişti. Ala’nın bizzat Öztunç’un kovulması emri verdiği belirtildi.

Adıyaman’daki dolandırıcılık iddiasında da adı var
AKP 22. Dönem Hakkâri Milletvekili Fehmi Öztunç’un oğlu olan Mesut Öztunç’un adı Adıyaman’da iş insanı Sadık Gürsoy’un arsa satılı vaadi ile 36.2 milyon TL dolandırılması iddiasında da geçmişti. Gürsoy, “Milli Emlak’a ait 200 milyon TL değerindeki araziyi alma vaadiyle kendisini kandırıp yaklaşık 36,2 milyon TL dolandırdıkları” iddiasıyla arasında AK PARTİ’li vekil Ahmet Aydın ve eski danışmanı Ömer Faruk Işık’ın arasında bulunduğu 7 kişiyi savcılığa şikayet etmişti. Şikayet edilenler arasında Öztunç’un adı da yer almıştı. Ancak Ömer Faruk Işık’ın karşı şikâyeti üzerine Gürsoy, “silahlı yağma” suçundan ocak ayında tutuklanmıştı.

Dolandırıcılık için sahte mesaj sistemi
Öte yandan soruşturma kapsamında savcılık ilginç bağlantılara ulaştı. Şüphelilerin, Tapu ve Milli Emlak memurları aracılığıyla her türlü kurum kayıtlarına rahatça ulaşabildikleri, müştekilerin inandırılması için resmi kurumlara götürülerek şüpheliler ile birlikte dilekçe verdikleri tespit edildi.

Şüpheliler, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün SMS uygulaması olmadığı halde internet üzerinde kullandıkları programlar aracılığıyla başlık kısmında “MİLE.GN.MD” ibaresi yer alan müşteki ismi ile beraber tarih ve numaralı başvurulu kaydını içeren mesaj göndererek müştekileri yapılan işleme inandırdı. Bu yolla kupan arazi satışına ikna edilen müştekiler, arsa alacağı inancıyla milyonlarca TL şüphelilere verdi.

Pazarlık AK PARTİ’de yapılmış
Alınan bilgiye göre, bir şüphelinin dolandıracağı kişiyi AK PARTİ Genel Merkezi’ne götürerek inandırıcı olması için burada pazarlık yaptığı öğrenildi. Bu kişinin Mesut Öztunç olup olmadığı teyit edilemedi.

 

 

Kaynak: siyasetgercegi.com