‘Muhteşem Yüzyıl Kösem’ dizisinin kamera önü kadar kamera arkası da iddialı!

Tüm Türkiye’yi ekranlara kilitlemeye aday ‘Muhteşem Yüzyıl Kösem’ dizisinin, kamera önü kadar, kamera arkası da iddialı! Dizinin ilk bölümünde, birçok sahnede görülen aslanın hikayesi de filmdeki rolü kadar ilginç!

Tamamen dijital efekt ürünü aslan için 45 kişilik bir ekip 4 ay boyunca çalıştı!

TÜRKİYE’DE BİR İLK!

Daha once Türkiye’de hiç yapılmamış olan ve animasyonlar arasında, en zor olarak bilinen hayvan animasyonu DIGIFLAME ekibi tarafından KÖSEM dizisi için yapıldı. Dünya çapında en bilinen örneği, birçok dalda Oscar ödüllü ‘Life of Pi’ filmi için tamamen bilgisayar ortamında hazırlanan kaplana rakip Türkiye’den geldi!

Aslanı yapma görevini, 2001 yılından bu yana başta ‘Muhteşem Yüzyıl’ olmak üzere birçok dizi ve sinema filminin görsel efekt ve animasyonlarını hazırlayan DIGIFLAME üstlendi.

Çalışanlar gerçeğe en yakın aslan animasyonu yapabilmek için Küba, Moskova ve Kazakistan’a giderek oradaki aslanların görüntü referanslarını aldılar! Modellenen aslanda gerçek bir aslandaki tüm kemikler, kaslar, dişler birebir yerleştirildi! Tüyleri ve yelesi ise neredeyse gerçek bir aslanınki gibi! Aslanın çok yakın planları da kullanıldığı için ağzının içi bile modellendi!

.

BİR BÖLÜM İÇİN 6 AY ÇALIŞTILAR!

“Muhteşem Yüzyıl Kösem” dizisinin 1. Bölümündeki tüm animasyon ve görsel efekt çalışmaları için toplam 45 kişilik ekip, ön hazırlıklar dahil olmak üzere 6 ay çalıştı. Efekt uygulanan 450 plan için toplam 1200 işlemcili render farm’da* 40.000 saat üzerinde bir süre ile renderlar* yapıldı.
* Render : Bilgisayarda yapılmış bir modelin veya işin bir program aracılığıyla işlenip son haline getirilmesi.
*Render Farm: Çok sayıda bilgisayarın birarada oluşturduğu süper güçlü ve hızlı sistemin adı.