MÜZİKLE YATIP MÜZİKLE KALKIYOR MÜZİĞE AŞIK YAŞIYOR

Sadece bir ülke başkenti olmakla kalmayıp kültür ve sanatta da önemli oluşumların şehri Ankara son günlerde adı Bülent Taşpınar olan bu şefi ve yönettiği koroları konuşuyor.

 

ANKARA – Taşpınar’ın yönettiği korolar arasında önemli yere sahip Yankı Türk Müziği Topluluğu ise kendi içinden bir koristi konuşuyor. Adı İlknur Aras.

Her biri pırlanta değerindeki hanende ve sazendeler arasında arkadaşlarının Aras’a duyduğu sevgi bir başka. Şef Bülent Taşpınar’ın ‘Ablam’ olarak adlandırdığı Aras, şefi ve arkadaşları tarafından seviliyor olmasından çok mutlu.

1955 yılında Balıkesir’in Susurluk ilçesinde doğan, asker bir babanın kızı olarak geldiği dünyada babasının tayinleri nedeniyle eğitimine ülkenin çeşitli illerinde devam etmek zorunda kalan İlknur Aras müziğe küçük yaştan beri sevdalı yaşıyor.

Dayısı Ünsal Basut’un da müzikle iç içe bir hayatının olmasından hareketle Aras, çocukluğundan bugüne gerçek bir Türk Sanat Müziği aşığı olarak geldi ve yaşadı.

Hamiyet Yüceses ve Sabite Tur Gülerman hayranı olan Aras’ın Sanat Müziğini sevmesinde bu iki usta isme duyduğu hayranlığın önemli bir payı var.

20 yıldır Ankara’nın çeşitli korolarında korist olarak görev yapan ancak son 7 yıldır Bülent Taşpınar’ın şefliğini yaptığı Yankı Türk Müziği Korosu’nun sevilen isimleri arasında yerini alan Aras 2 çocuk 4 torun sahibi.