NASA çalışanları uzaylılarla karşılaşmaya hazırlanıyor!

İnsanlığın uzay hakkında daha fazla bilgi edinme çabaları kızışırken, NASA, dünya sakinlerinin başka bir gezegenden yaşam olasılığına hazırlanmalarına yardımcı olmaları için bir rahip ve diğer dini uzmanları işe aldı. Kulağa kötü bir bilim kurgu filminin konusu gibi geliyor, ancak NASA gerçekten de insanlığın uzaylılarla temasına hazırlanmak için bir rahip alıyor.

NASA, dünyanın farklı dinlerinin dünya dışı yaşamla ilgili haberlere nasıl tepki vereceğini araştırmak için bir planın parçası olarak 24 ilahiyatçının yardımını alıyor. Bunların arasında Cambridge Üniversitesi’nde ilahiyatçı olan ve aynı zamanda rakip Oxford Üniversitesi’nden biyokimya doktorası bulunan İngiliz din adamı Rahip Dr Andrew Davison da var.

Collins sözlüğü şöyle diyor: “Bir ilahiyatçı, Tanrı’nın doğasını, dini ve dini inançları inceleyen kişidir.” NASA’nın şu anda uzmanları işe almasının nedeni, insanlığın büyük bilinmeyende yaşam bulma çabalarındaki ilerlemeler.

Noel arifesinde fırlatılacak olan James Webb Teleskobu da dahil olmak üzere bir dizi yeni görevin uzay anlayışımızı ilerletmesi bekleniyor. Ek olarak, Avrupa Uzay Ajansı’nın Stevenage’de inşa edilen Rosiland Franklin gezicisi gelecek yıl uzaya gidecek.
Rosiland Franklin, yaşam izlerini tespit etmek için doğrudan bir çaba içinde fosilleşmiş mikropları aramak için Mars’ın yüzeyini delecek. Bu arada Cardiff’teki bilim adamları, Venüs’ün atmosferinde bulunan amonyağın potansiyel olarak oraya canlı organizmalar tarafından yerleştirilmiş olabileceğini belirttiler.

NASA sponsorluğundaki program, New Jersey’deki Princeton Üniversitesi’ndeki İlahiyat Araştırma Merkezi’nde, başka bir gezegenden gelen yaşamın tanrılar ve yaratılış hakkında düşünmeyi nasıl etkileyebileceği hakkındaki soruları ele almak için gerçekleştirildi. Rev Dr Davison, bu dünyanın dışında bir yaşam bulma ihtimalinin giderek daha olası hale geldiğine inanıyor.
Davison’ın Astrobiyoloji ve Hristiyan Doktrini adlı kitabında, Tanrı’nın evrende başka bir yerde yaşamı yaratıp yaratmadığı hakkında sorular soruyor. Ya da yabancı türlerin günahları için ölmesi için bir kurtarıcı göndermiş olabilir mi?

YORUM