Neredeyse tüm vitaminler içinde var - Süper Kulüp MagazinSüper Kulüp Magazin

30 Eylül 2020 - 08:30

Neredeyse tüm vitaminler içinde var

Corona virüs ile mücadelede alınan önlemlerin başında bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesi yer alıyor. Bunu da ancak sağlıklı besinler tüketerek sağlamak mümkün. Öyle besinler var ki vücuda sunduğu katkılar inanılmaz. Bunlardan biri de antioksidan deposu kırmızı pancar. “Kırmızı pancarın faydaları nelerdir?” diye merak edenler için Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Büşra Çengel sıraladı

Neredeyse tüm vitaminler içinde var
Son Güncelleme :

18 Mayıs 2020 - 10:15

Antioksidan açısından oldukça zengin olan kırmızı pancar, mucize besinlerin başında geliyor. Pancara kırmızı rengini veren betalain sağlık için de önemli etkili bir antioksidandır.
Kırmızı pancarın içerisinde A, B6, B12, C, E ve K vitaminleri bulunur. Aynı zamanda fosfat ve potasyum gibi birçok mineral içeren pancar kansere karşı koruyucu görev üstlenir.

Pancar betalain denilen fitonutrientler içerir. Bu madde, kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları da engelleyebilir. İşte madde madde kırmızı pancarın mutlaka bilinmesi gereken faydaları:

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor
Kırmızı pancar içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça etkili bir rol oynuyor. Bu sayede birçok hastalığın ortaya çıkmasına engel oluyor.

Tansiyonu dengeliyor
Yüksek tansiyon birçok önemli hastalığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Kalp krizi, felç ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların temel nedeni olan yüksek tansiyon ciddi bir risk oluşturuyor.
Pancar içeriğinde nitratlar sayesinde kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir. Böylece kırmızı pancar tüketerek tansiyonunuzu kontrol altında tutabilirsiniz.