Nike, FedEx, Salesforce... Sıfır vergi ödeyerek milyarlarca dolar kar elde ettiler | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

23 Nisan 2021 - 08:28

Nike, FedEx, Salesforce… Sıfır vergi ödeyerek milyarlarca dolar kar elde ettiler

Korona virüs yardım paketleri ve Trump dönemi vergi indirimleri sayesinde, Nike, FedEx ve Salesforce de dahil olmak üzere ABD’nin 55 büyük şirketi, milyarlarca dolar kar elde etmelerine rağmen 2020’de hiç federal gelir vergisi ödemedi.

Nike, FedEx, Salesforce… Sıfır vergi ödeyerek milyarlarca dolar kar elde ettiler
Son Güncelleme :

03 Nisan 2021 - 15:52

Vergilendirme ve Ekonomi Politikası Enstitüsü (ITEP) tarafından yayınlanan rapor, Fortune 500 veya S&P 500 endeksinde yer alan halka açık şirketleri inceledi. Toplamda, 55 şirket mali tablolarına göre geçen yıl ABD’de 40 milyar doların üzerinde vergi öncesi gelir elde etti. Yüzde 21’lik yasal federal kurumlar vergisi oranını ödeseler, toplam 8,5 milyar dolar vergi ödemesi yapacaklardı.

Bu şirketler sadece sıfır gelir vergisi ödemekle kalmadı, birçoğu aynı zamanda cömert vergi iadeleri de elde etti ve bu da aşırı negatif efektif vergi oranlarına yol açtı. Ekstrem bir örnekte, Illinois merkezli gıda işleme şirketi Treehouse Foods, 2020’de 8 milyon dolarlık ABD karından vergi ödemedi ve ek olarak 96 milyon dolar indirim aldı. Şirketin yıl için efektif vergi oranı eksi yüzde 1,167,1 oldu.

Daha da rahatsız edici olan, FedEx, Nike ve Salesforce dahil 55 şirketten 26’sı, yeni vergi yasasının yürürlüğe girmesinden bu yana art arda üç yıl boyunca herhangi bir federal gelir vergisi ödemedi. Eski Başkan Donald Trump, standart kurumlar vergisi oranını yüzde 35’ten yüzde 21’e düşürmüştü.

CARES Yasası da yardımcı oldu. ITEP raporuna göre, geçtiğimiz Mart ayında kabul edilen tasarı, işletmelerin 2020, 2019 ve 2018 yıllarında kazandıkları karları dengelemek için zararlarını mashup etmelerine izin veren ve 2020 vergilerini düşüren bir iade ile sonuçlanan bir “geri ödeme” hükmü içeriyordu.