NOEL BAŞKA, YILBAŞI BAŞKA!

Nedense hiç kimse sözünü etmedi, yazmadı. Hâlbuki önceki yıllar Çin’in konuğu olan bazı sözde gazeteciler ‘Uygur Türkleri’ konusunda da bizim için hiç hoş olmayan laflar etmişlerdi.

 

*- İZMİR DOSTLUĞU ÇİN’DE

Nedense hiç kimse sözünü etmedi, yazmadı.

Hâlbuki önceki yıllar Çin’in konuğu olan bazı sözde gazeteciler ‘Uygur Türkleri’ konusunda da bizim için hiç hoş olmayan laflar etmişlerdi.

Bunu da sadece biz dile getirdik.

Birkaç meraklı dışında ‘Bunlar kim?’ diye soran olmamıştı…

Aralık ayı ile birlikte, Çin ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıldönümü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Bu yıl aynı zamanda Çin’in tarihi liman kenti Tianjin ile İzmir arasında kardeş şehir ilişkisi kurulmasının 30. yıldönümü.

Tianjin Yabancı Dostluk Derneği ve Tianjin Kültür Turizm ve Fotoğrafçılık Derneği tarafından düzenlenen ‘Haihe Nehri-İpek Yolu Aşkı’ başlıklı Tianjin- İzmir Fotoğraf Sergisi 2 Aralık’ta Tianjin’de gerçekleştirildi.

Tianjin ile İzmir arasındaki dostluk ilişkisinin 1991 yılında kurulmasından bu yana, iki taraf ekonomi, ticaret, sağlık ve gençlik iletişimi gibi alanlarda verimli etkinlikler düzenlendi.

Bu fotoğraf sergisinin amacı, iki ülkenin doğal güzelliklerini, kültürel ve beşari geleneklerini göstermek, Çin ile Türkiye arasında kültürel ve sanatsal alışveriş için bir köprü oluşturmak, karşılıklı anlayış ve dostluğu geliştirmek olarak nitelendirildi.

Sergide Çin ve Türkiye’den gelen 100 kare fotoğrafla Tianjin ve İzmir’in doğal manzaraları ve gelenekleri tanıtıldı.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim;

Nedense İzmir’de dernekleri bile olmasına rağmen, İzmirli hiçbir fotoğraf sanatçısının görüntüleri bu sergide yer almıyor.

Türkiye’den giden kareler bile yine Çinlilere ait…

*- ÇİNLİLERLE BULUŞTU

Tianjin-İzmir dostluğuna özel fotoğraf sergisi_fororder_panzi

1 Aralık’ta Çin’in Shaan’xi eyaletinde başlayan İpek Yolu Uluslararası Sanat Eserleri Sergisi’nde zarif desenlere sahip Türk porselenleri dahil olmak üzere 14 ülkeden maddi olmayan kültür mirasları ile çağdaş resim ve heykeller sergilendi.

Sergide gösterilen renkli porselen tabaklar Çinli ziyaretçilerin dikkatini çekerek Türk kültürüne ilgiyi artırdı.

Bu porselenler aynı zamanda Çin ile Türkiye arasındaki porselen bağını anlatıyor.

Türk zanaatkarlar, Türk estetiğine hitap etmek için Çin’den gelen mavi ve beyaz renklere parlak kırmızı, parlak sarı çiçekler, soyut ve büyüleyici geometrik desenler eklediler.

Bu porselenler, Çin’den dünyaya yayılan bir tekniğin Türkiye’de nasıl kendine özgü bir forma büründüğünü gösteriyor ve kültürler arası iletişimin renkli örnekleri olarak paha biçilmez değer taşıyor.

*- ÇİN, CHP’NİN ARKASINDAN GİDİYOR

Yılbaşı geliyor!

Süslemeler başladı.

Bazıları yanlış anlamaları önlemek için önceki yıllarda olduğu gibi, mecbur hissederek ‘Noel başka, Yılbaşı başka?’ diyerek açıklama yapmaya başladılar.

Bunlara değer mi, değmez mi?

Bu da ayrı bir konu!

Biliyorsunuz, Müsiad şube başkanının Sakarya’deki havai fişek fabrikasındaki taşıma sırasında patlama meydana gelmiş, birçok insanımızı kaybetmiştik.

Daha cenazeler toprağa verilmeden, birçok MÜSİAD yöneticilere ziyafette buluşmuş ve görüntülerini paylaşmışlardı.

Büyük tepki karşısında görüntüleri silmişlerdi.

Ve, CHP’li tüm belediyeler o kara günden sonra bir daha hiçbir kutlama ve eğlencede ‘Havai fişek kullanmama’ kararı almıştı.

Şimdi, ekonomik modellerini uygulayacağımız açıklanan Çin’de de CHP’nin aldığı kararın benzeri alındı.

Beijing belediye yetkilileri ocak ayından itibaren şehirde havai fişek kullanımını yasaklayacak.

Belediyenin havai fişek güvenlik yönetimi koordinasyon grubu ofisinin yaptığı açıklamaya göre, yasakla birlikte, 2022 Bahar Şenliği tatili sırasında şehirdeki perakende satış noktalarında havai fişek satın alınamayacak.

Ancak ofis, yasağın polis yetkilileri tarafından onaylanan havai fişek gösterileri düzenlemesine izin verilecek olan Universal Beijing Resort’u kapsamayacağını söyledi.

Kutlamalar ve tatiller sırasındaki herhangi bir resmi havai fişek gösterisi Beijing belediye yönetimi tarafından onaylanacak ve duyurulacak.

Aralık 2017’de, kent yöneticileri, hava kirliliği ve ürünlerin neden olduğu can kayıplarını önlemek için şehirde havai fişekleri yasaklayan revize edilmiş bir düzenlemeyi kabul etmişti.

Şimdiye kadar, Fangshan ve Mentougou dışındaki tüm ilçeler havai fişekleri yasakladı.

İki banliyö bölgesi, 1 Ocak 2022’den itibaren tam yasağa katılacak…

*- DÜŞÜNCE GÜZEL, BU KADAR

Şimdi İzmir’de ‘Kermes’ zamanı!

Ne kadar dernek varsa, Yılbaşı’na kadar bir hayır kurumu adına ‘Kermes’ düzenliyor…

Güzel bir hareket ama hiçbiri yaraya merhem olmuyor…

Aynen bir hayır kurumu için verilen yemekler, balolarda olduğu gibi…

Çünkü; sanatçı ‘Ben istemiyorum ama sazlar istiyor!’ diyor…

Yemeleri içmeleri, yatacak yerleri, uçak paraları derken astarı daha pahalıya mal oluyor.

Sadece iyi niyet ortada kalıyor…

Bence kermese katılmakla kalmayıp, desteklediğimiz hayır kurumuna imkanlarımız dahilinde bağış yapmalıyız.

Benim önerim de şu:

‘Mahalle bakkalına uğrayın!… Nasıl Ramazan’da ve diğer önemli günlerimizde hayır yapıyorsak, sıradan birinin hesabının kapatılmasına yardımcı olun…

*- HATIRLAYAN VAR MI?

Yerli Malı Haftası nedeniyle açıklama yapan Saadet Partisi İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Dündar, ‘Bu ülkenin kadınları olarak mutfağımızda kendi tarlalarımızın mahsulünü kullanmak istiyoruz. Yavrularımıza ithalatın ne demek olduğunu anlatmak yerine, ülke zenginliklerimizden bahsetmek istiyoruz’ dedi.

Bir ülkenin zenginliği ancak ve ancak milli gelirini kendi faydasına kullanması ile mümkün olabilir.

Bu konuyu tek başına ele alacak, ilkokul zamanımızdan bu yana enteresan gelişmeleri anlatacaktım.

Zamanı geçirmemek için şimdilik kulağa sadece su kaçırmakla geçiyorum.

Twitter: @Yeyicee
Facebook:  yasar.eyice.311
YORUM