Norveç’te arkeologlar, buzullarda 1300 yıllık kayak takımı buldu

featured
service

Norveç’te 2014 yılında bulunan kayak tahtasından 7 yıl sonra birkaç metre ileride yeni bir kayak tahtası daha bulundu. Bulunan kayak tahtasının en iyi korunmuş kayak tahtası olduğu belirtiliyor.

Norveç’in batısında bulunan Digervarden buz yamacında 2014 yılından sonra ikinci bir kayak tahtası daha bulundu. Bulunan kayak tahtasının tarihte en eski ve en iyi korunmuş kayak tahtası olduğu ifade ediliyor. Bu keşfe ilişkin yayımlanan makalede bulunan kayak tahtasının 187 santimetre uzunluğunda ve 17 santimetre genişliğinde olduğu belirtildi.

Bu son keşfin, 2014’te bulunandan 17 santimetre daha uzun, 2 santimetre daha geniş olduğu belirtildi.

‘HER İKİSİ DE İYİ KORUNMUŞ’

Secrets of Ice’ın resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Norveç’teki Digervarden buz yamacında inanılmaz bir keşif yaptık. Dünyanın en iyi korunmuş kayak çiftini bulduk! 1300 yaşında ve her ikisi de iyi korunmuş” ifadelerine yer verdi. Ayrıca, ikinci kayak tahtasının, ilkinin 4-5 metre yakınlarında bulunduğu aktarıldı.

blank
Norveç’te arkeologlar, buzullarda 1300 yıllık kayak takımı buldu (DHA)

‘BİRKAÇ OLASI SENARYO VAR’

Yayınlanan makalede, kayak tahtaların hikayesini anlamaya çalışmanın zor olduğu ifade edilerek, “1300 yıl önce Digervarden Dağı’nda neler olduğunu anlamaya çalışmak, bu noktada spekülasyondan öteye gidemiyor. Birkaç olası senaryo var. Bir avcı kayakları geride mi bıraktı? Belki ani bir kar yağışı onları kara gömdü? Muhtemelen avcı, geri geldiğinde yolu bulabilmeyi kolaylaştırmak için kayakları karda dik olarak yerleştirirdi. Belki de küçük bir çığ düşmüş olabilir” denildi.

Norveç’te arkeologlar, buzullarda 1300 yıllık kayak takımı buldu