Noter onaylı sahte servis plakası! Sahte barkodla gerçekmiş gibi işlem yapmışlar | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

22 Nisan 2021 - 01:38

Noter onaylı sahte servis plakası! Sahte barkodla gerçekmiş gibi işlem yapmışlar

İstanbul’da servis taşımacılığı yapan kişi yeni bir plaka almak için tanıştığı kişilerin kurbanı oldu. Piyasa fiyatının altında servis plakası satan kişilerle birlikte noterde devir yapan servis şoförü satın aldığı plakayla trafiğe çıkınca plakanın servis kaydının olmadığını öğrendi. Sahte barkodla noterde dolandırıldığını söyleyen şoför savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Noter onaylı sahte servis plakası! Sahte barkodla gerçekmiş gibi işlem yapmışlar
Son Güncelleme :

26 Şubat 2021 - 1:11

Ramazan Y., servis taşımacılığı işini yapıyordu. Yen bir servis plakası almak için araştırma yapan genç adam şoförü B.Y., satılık servis plakası bulduğunu belirterek piyasa koşullarında 70 ila 120 bin lira arasında değişen servis plakalarına göre biraz daha uygun olan ve fiyatı 60 bin liraya satılığa çıkarılan plakayı almaya karar verdi.

PLAKA SAHTE ÇIKTI

Plaka satışını gerçekleştirmek için Noterde bir araya gelen taraflar gerekli işlemleri tamamladıktan sonra devri sağladılar. Noter tarafından düzenlenen servis taşımacılığı kartı ve ticari plaka satış sözleşmesini alan Ramazan Y., plakasını kendisine ait araca takarak çalışmaya başladı. Aradan geçen bir süre sonra trafikte polisler tarafından rutin kontrol için çevrilen Ramazan Y., plakanın servis plakası olmadığını öğrenince şoke oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğüne başvuran genç adam satın aldığı plakanın servis plakası olmadığını, yapılan işlemin sahte olduğunu öğrendi.

752x395 noter onayli sahte servis plakasi sahte barkodla gercekmis gibi islem yapmislar 1614246697752 - Noter onaylı sahte servis plakası! Sahte barkodla gerçekmiş gibi işlem yapmışlar

NOTER PERSONELİNDEN DE ŞİKÂYETÇİ OLDU

Dolandırıldığını anlayan Ramazan Y., İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak Noter tarafından yapılan işleme rağmen sahte plakayı orijinalmiş gibi devraldığını, bu işlemin Noterde yapılmasından dolayı dolandırıcılık olayınca Noterde çalışan personellerinde dahlinin bulunduğunu anlattı. Ramazan Y., tarafından savcılığa sunulan şikayet dilekçesinde dolandırıcılık olayı şu şekilde anlatıldı: “A.D., isimli kişi sahte servis taşımacılığı kartı ve plaka satışını yapan kişidir.

“SAHTE BARKODLA DOLANDIRILDIM”

Noterde satış sırasında söz konusu plakaya ait sahte barkodu Noter personeline kendisi vermiştir. Satış sırasında U.G., isimli şahsa 60 bin liralık ücreti banka yolu ile havale yaptım. Ancak ücreti tahsil edilen plakanın İBB’de yapılan sorgu sonrasında servis plakası olmadığını anladım. Düşük ücretli plaka vaadinde bulunan kişilerden şikâyetçiyim.” Ramazan Y.’nin şikâyetinin ardından savcılık tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

 

SABAH