Pet şişe şirketi sayesinde milyarder oldu - Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

15 Ocak 2021 - 14:38

Pet şişe şirketi sayesinde milyarder oldu

Çin’in en büyük içecek şirketi olan Nongfu Spring ve ilaç devi “Wantai “nin sahibi olan Zhong Shanshan, Asya’nın en zengin insanı oldu.

Pet şişe şirketi sayesinde milyarder oldu
Son Güncelleme :

01 Ocak 2021 - 13:24

Bu yıl serveti 7 milyar dolar artan Shanshan, Alibaba’nın kurucu Jack Ma ve Hindistanlı petrokimya imparatoru Mukesh Ambani’yi geride bıraktı. Bloomberg Milyarderler İndeksi’ne göre 77,8 milyar dolar serveti bulunan “yalnız kurt” lakaplı iş insanı dünyanın en zengin kişileri arasında 11. sıraya yükseldi. 66 yaşındaki milyarderin, ayrıca medya, tarım ve çeşitli sağlık alanlarda faaliyet gösteren şirketleri de bulunuyor.

Sahip olduğu aşı ve şişelenmiş su şirketi sayesinde serveti bu yıl 7 milyar dolar artan Zhong Shanshan, petro-kimya imparatoru Mukesh Ambani ve Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’yı geride bırakarak Asya’nın en zengin insanı ünvanını aldı.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre  77,8 milyar dolar değerinde bir serveti bulunan “yalnız kurt” lakaplı iş insanının diğer faaliyet gösterdiği sektörler arasında, gazetecilik, mantar yetiştiriciliği ve sağlık hizmetlerini yer alıyor.

AŞI ŞİRKETİNİNİ HİSSELERİ YÜZDE 2 BİNDEN FAZLA ARTTI

Bununla birlikte Zhong, Nisan ayında aşı üreticisi Beijing Wantai Biological’ı halka arz etti ve Çin borsasındaki hisseleri yükseldi. Ardından, Covid-19 aşısı geliştiren kurumlardan biri olan şirketin hisseleri yüzde 2 binden fazla arttı.

Aşı şirketinden üç ay sonra şişelenmiş su şirketi olan Nongfu Spring’i de halka arz eden Zhong, şirketin hisselerinin  yüzde 155’ten fazla yükselmesini sağladı.Bu durum ise onu daha önce Çin ve Asya’nın en zengin kişisi olan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın önüne geçirdi.

TARİHİN EN HIZLI SERVET ARTIŞLARINDAN BİRİ

Bloomberg, bu çarpıcı yükselişin tarihteki en hızlı servet artışlarından biri olduğunu ve Zhong’u Asya’da birinciliğe yükselttiğini aktardı.

Bu yılın başlarında Facebook, Ambani’nin sahibi olduğu indirimli Hintli mobil internet şirketi Reliance Jio’ya 5,7 milyar dolar yatırım yaptı. Hintli milyarder sahip olduğu Reliance Industries’i bir teknoloji ve e-ticaret devine dönüştürmek için anlaşmalar yaparken servetinin 18,3 milyar dolardan 76,9 milyar dolara yükseldi, ancak Zhong’u yakalayamadı.

ABD İLE YAŞANAN GERGİNLİKLER ÇİNLİ TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİNİ ETKİLEDİ

Jack Ma ise Alibaba’nın Çinli düzenleyiciler tarafından artan incelemeyle karşı karşıya kalmasıyla, servetin 61, 7 milyar dolardan 51, 2 milyar dolara düştüğünü gördü. Alibaba, tekelci davranış iddiaları üzerine soruşturulurken, bağlı kuruluşu Ant Group’un hisseleri de borsa da  Kasım ayında bloke edildi. Öte yandan, Çin’in yeni milyarderlerinin çoğu teknoloji endüstrisinden geliyor. Ancak Çin ile ABD arasında Huawei, TikTok ve WeChat nedeniyle artan gerginlikler, bu yıl Çin teknoloji hisselerinin değerlemesini de aşağı çekti.

PANDEMİ EN ZENGİNLERİN SERVETİNİ 10,2 TRİLYON DOLAR ARTIRDI

Öte yandan, Amazon kurucusu Jeff Bezos da dahil olmak üzere dünyanın en zengin çoğunlarının Covid-19 pandemisi esnasında  servetlerinin arttığını görüldü. Dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan UBS’in Ekim ayında yayımladığı  rapora göre, corona virüs pandemisi yüzünden milyonlarca insanın işsiz kaldığı dönemde milyarderlerin serveti 10,2 trilyon dolar arttı.