PİYASALARI YENİ HAFTADA NELER BEKLİYOR? İŞTE PAZARTESİ BEKLENTİLERİ - Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

15 Ocak 2021 - 14:34

PİYASALARI YENİ HAFTADA NELER BEKLİYOR? İŞTE PAZARTESİ BEKLENTİLERİ

Piyasalar 2020 yılını hafif ekside uğurladı yeni haftayı ise pozitif karşılamaya hazırlanıyor. Günün önemli başlıkları aşı ve Enflasyon verileri olacak.

PİYASALARI YENİ HAFTADA NELER BEKLİYOR? İŞTE PAZARTESİ BEKLENTİLERİ
Son Güncelleme :

03 Ocak 2021 - 23:23

Yılın son haftasını geride bırakırken yurt içi ve yurt dışı piyasalarda veri takvimi açısından sakin bir hafta oldu. Yurt dışında ABD’de mali teşvik paketi, AB ile İngiltere arasındaki ticaret anlaşmasına ilişkin gelişmeler ve Kovid-19’un dünya genelindeki seyri ve yeni varyantın negatif etkileri yakından izlendi.

BİST 100 endeksinde yükseliş trendi 2020’nin son haftasında da rekorlar devam etti. Endeks cuma günü 1.484,87 zirvesini gördükten sonra kapanış seansında yüzde 0,22 ekside 1.476,72 puandan kapanış gerçekleştirdi. Bist 100 endeksi haftalık bazda yüzde 3,56 oranında prim yaptı.

Endeksin dolar bazında fiyatı 201 seviyesinde bulunuyor. Geçen hafta ortalama işlem hacmi 28.33 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken BİST 100 endeksi 7, 20 ve 50 günlük hareketli ortalamalarının üzerinde hareket ediyor. Endeksin hareketli ortalamalarının üzerinde kalması yukarı yönlü hareketleri destekleyebilir. RSI göstergesi 78.58 seviyesinde bulunan endeksin momentumu 105.83 seviyesinde.

Geçtiğimiz hafta en çok kazandıran hisseler yüzde 37.79 ile Gübre Fabrik. ve yüzde 18.59 ile Hektaş olurken, en çok kaybettirenler ise sırasıyla yüzde 17.41 ve yüzde 10.78 ile Borusan Mannesmann ve Selçuk Ecza Deposu hisseleri oldu.

Yabancıların borsadaki payı geçtiğimiz haftaya göre 0.25 puan azalarak yüzde 48.84 seviyesine geriledi.

Kasım ayında başlayan yükseliş hareketi yılın son güne kadar devam ederken cuma günü eksiye dönen borsada yılın ilk işlem günü için sakin bir görüntü hakim. Veri akış zayıf tatildeki piyasaların dönüşü ise hacimlerin yükseleceğine işaret ediyor.

Salgın kaynaklı endişelerin devam edeceği önümüzdeki haftada yatırımcılar COVID-19’a dair yeni gelişmeleri takip edecek. Piyasalar aynı zamanda bu hafta Amerika’da Georgia eyaletinde gerçekleştirilecek Senato seçimlerini de yakından takip edecek.

Senato’da kontrolün hangi partide olacağını belirleyecek salı günkü seçimler başta ABD piyasaları olmak üzere küresel piyasalarında takibinde olacak.

Kasım ayındaki seçimde hiçbir isim gerekli yüzde 50 barajını aşamamıştı.

Şu anda Senato’da 50-48 Cumhuriyetçiler’in üstünlüğü var. Eğer Ossoff ve Warnock seçimden galip çıkarsa Demokratlar’la Cumhuriyetçiler’in Senato’daki sayısı 50-50 eşit hale gelecek ve oluşabilecek bir anlaşmazlığı başkan yardımcısı koltuğuna 20 Ocak’ta oturacak Demokrat Kamala Harris çözecek. Böylece Demokratlar Senato’da kontrolü ele geçirmiş olacaklar.

Geçtiğimiz yıl pandemi ile başlayan Parasal genişleme ve bol likiditenin olduğu günlerde görülen düşük faiz tasarruf sahiplerini borsaya yöneltti. Yatırımcı sayısı 1.9 milyona ulaşırken, Borsa İstanbul’da yüzde 30’a yakın getiri elde edildi.

Gözler TÜİK’in açıklayacağı enflasyon rakamlarında

Yurt içi piyasaların gözü yarın yakından takip edilen TÜİK’te ve onun açıklayacağı enflasyon rakamlarında olacak. Aynı zamanda milyonlarca memur ve memur eklisinin yanısıra sözleşmeli personellerde alacakları enflasyon farkı için verileri bekliyor.

Tüketici fiyat endeksi 2020 yılı Kasım ayında aylık yüzde 2,30, yıllık yüzde 14,03 olarak açıklanmıştı. Tüketici fiyat endeksi aralık ayı beklentisi ise yüzde 1,02 olurken yıllık bazda 14,34 olması bekleniyor.  Bu civarda gelecek bir enflasyona piyasalar ciddi bir tepki vermesi beklenmiyor.

Aşı ve teşvik iyimserliği piyasalarda devam ediyor. 

ABD ve Almanya başta olmak üzere dış borsalarda devam eden iyimserliğin son dönemdeki kaynakları olarak aşı uygulamasının başlaması ve ABD’deki 900 milyar dolarlık teşvik paketine ilişkin gelişmeler görülüyor.

Borsalardaki çıkış trendleri gücünü korumakla birlikte yükseklik korkusuna dair emareler pek görülmüyor. Kâr satışları henüz sıklık göstermiş değil ve gelen satışlar derinlik kazanmadan destek seviyelerinin üzerinde alımlarla karşılaşıyor. Uzmanlar rekorlar kıran borsaların bu seviyelere ciddi bir kâr satışı ve düzeltme yapmadan geldiğini de dikkate almakta yarar olduğunu belirtiyor. Borsalar sürekli yükselmez sözünü de dip not olarak hatırlatıyorlar.

1.500 SEVİYESİNE DİKKAT

Borsada çıkış trendi sürüyor. İlk dirençler 1.490-1.500 seviyelerinde. Bu seviyelerde kâr satışları görülebilir. Çıkışın devamı için 1.500 seviyesinin geçilmesi gerekecek. Sonraki dirençler 1.600-1.650 seviyelerinde görülüyor. İlk destekler ise 1.465-1.450 ve 1.430 seviyelerinde bulunuyor. Çıkış trendi gücünü korumakla birlikte direnç seviyelerinde kâr satışlarına karşı duyarlı olmakta yarar var.

DOLAR/TL KURU DÜŞÜŞ EĞİLİMİNDE
Dolar/TL kurunda düşüş hareketi sürmekle birlikte tepki alımları görülüyor. Ancak tepki alım denemeleri henüz güç kazanmış değil. İlk destekler 7.30-7.25 seviyelerinde görülürken sonraki destek noktaları 7.00-6.90 seviyelerinde. Tepki çıkışının devamı için ise 7.50 seviyesi geçilmeli. Sonraki dirençler 7.68 ve 7.75 seviyelerinde bulunuyor. Tepki alım denemelerine rağmen satış baskısı korunuyor.

ALTINDA TEPKİ ÇIKIŞI

ABD teşvik paketine yönelik gelişmeler ve ABD dolarının zayıflaması altın fiyatında (ons/dolar) yükselişe katkı yaptı. 900 milyar dolarlık ABD teşvik paketine ek hazırlığı ve kişi başı ödemelerin 2 bin dolara çekilmesi, salgın hastalıkta vaka sayılarında artış, İngiltere’de mutasyona uğrayan virüsün ABD ve diğer bazı ülkelere de yayılması tepki çıkışını destekledi. Geniş ölçekte düşük faiz ve parasal genişleme politikaları var. Ancak yükselişin güç kazanması için 1.900 doların üzerinde kalıcılık sağlanması önemli olacak.

Haftanın Gündem Konuları (4 – 8 Ocak 2021)

Türkiye – Enflasyon, Markit/ISO PMI İmalat
ABD – ISM PMI İmalat – İmalat Dışı, ADP İstihdam Raporu, FOMC Toplantı Tutanakları, Tarım Dışı İstihdam
Avro Bölgesi – Markit PMI İmalat – İmalat Dışı, Tahmini TÜFE
Çin – Caixin PMI İmalat – İmalat Dışı

4 Ocak Pazartesi Hazine ihaleleri – 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil (yeniden ihraç) ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil (yeniden ihraç)

10:00 Aralık TÜFE verileri

▪ Beklentimiz %0,7 oranında aylık fiyat artışı. Böylece bir önceki aya yakın bir yıllık enflasyonla (%14) 2020 yılının tamamlandığını görmeyi bekliyoruz. Piyasa beklentisinin ise en son Foreks tarafından gerçekleştirilen ankete göre %0,95 olduğu takip ediliyor. Tahmin aralığının ise %0,45-1,91 ile oldukça geniş bir bantta olduğu izleniyor.

▪ Hal fiyatlarından takiple, Aralık ayında aylık gıda fiyatlarının %1,5-2 aralığında olmasını bu çerçevede yıllık %19,5 civarında bir seviyede yılı bitirmesini bekliyoruz. Enerji fiyatları tarafında ise özellikle akaryakıt fiyatları artışı kaynaklı yıllık enflasyonun %4,3 seviyesinden %5’e yükselmesini bekliyoruz. Yıllık Çekirdek enflasyounun (TÜFE-C) ise hizmet enflasyonunun nispeten sakin kaldığı, temel mal fiyatlarındaki artışın göreceli-sınırlı da olsa devam ettiği bir çerçevede, %13,3’den %13,6’ya yükselmesini bekliyoruz.

▪ 2021 yılının özellikle Nisan-Mayıs aylarına kadar ise yıllık enflasyonunun yüksek seyretmeye devam etmesini ve %15 seviyelerine yükselmesini bekliyoruz. Bu noktada son dönemde atılan para politikası sıkılaştırma adımlarının yanı sıra, makro ihtiyati önlemler çerçevesinde çeşitli ürünlerde taksit sınırlandırmalarının da tüketici talebi üzerinde etkili faktörler olacağını düşünüyoruz.

10:00 Aralık İSO/Markit PMI verileri

▪ İSO/Markit PMI Kasım ayında 51,4 olarak açıklandı. Böylece bir önceki ayki 53,9, seviyesine göre belirgin bir gerileme kaydetti. Söz konusu gerileme son dönemde zayıflayan Reel Sektör Güven Endeksi verilerini de destekledi.

▪ Aralık ayına gelindiğinde arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) 103,9 seviyesinden 106,8’e yükseliş kaydetti. Yine mevsimsel etkilerden arındırılmış RKGE 107,4 seviyesinden 110,4 seviyesine yükseldi. RKGE pandemi öncesi seviyelerin üzerinde kalmaya devam etti. Aralık ayı endeks seviyesi Haziran’da pandeminin ilk dalgasında kaydedilen en düşük seviyeye göre (62,3) %77 oranında artışı ifade ediyor. Çeyrek dönemler itibariyle baktığımızda, yılın son çeyreğinde, 3Ç20’deki seviyesine göre RKGE %5,5 oranında artış

5 Ocak Salı

10:00 TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu

▪ Söz konusu rapor teknik nitelikte olup politika mesajı içermez. Ancak TCMB’nin temel enflasyon eğilimi yolundaki değerlendirmeleri ve kısa vade enflasyon dinamikleri konusundaki analizleri yakından takip edilecek. 14:30 Aralık Reel Efektif Kur Endeksi (REKE)

▪ TCMB Reel Efektif Kur Endeksini Kasım ayında 60,55 olarak açıklamıştı. Böylece bir önceki aya göre önemli bir değişim kaydedilmeyerek tarihi düşük seviyelerin korunduğu takip edilmişti.

▪ Aralık ayına gelindiğinde, TL’nin eşit ağırlıklandırılmış sepet karşısında ortalama aylık %2 oranında değerlenme kaydetti. Enflasyon tahminlerini de göz önüne aldığımızda REKE’nin 60,55 seviyesinden 62,2 seviyesine kadar yükselmesini bekliyoruz. Söz konusu gerçekleşme durumunda 2020 yılında TL sepet karşısında bir önceki yıl sonuna göre %18,7 oranında bir reel değer kaybını işaret edecek.

7 Ocak Perşembe

14:30 Haftalık yabancı portföy hareketleri (25 Aralık – 1 Ocak)

▪ 18 – 25 Aralık haftasında hisse senedi piyasasında sınırlı yabancı çıkışı yaşanırken, tahvil piyasasında ise net yabancı girişinin sürdüğü takip edildi. Böylelikle tahvil piyasasındaki yabancı girişi üst üste yedinci haftada da devam etti. Buna göre söz konusu hafta içerisinde hisse senedi piyasasında 18,8 milyon dolarlık bir yabancı çıkışı yaşanırken, tahvil piyasasında ise repo işlemleri hariç 137,6 milyon dolarlık net yabancı girişi görüldü. Yılbaşından beri toplam net çıkış hisse senedi piyasasında 4,3 milyar dolar, tahvil piyasasında ise 6,3 milyar dolar oldu. Son bir sene içerisinde ise hisse senedi piyasasından 4,3 milyar dolar, tahvil piyasasından ise 6,6 milyar dolar net yabancı çıkışı yaşandı. Yabancı yatırımcının toplam tahvil stoku içerisindeki payı ise 18 – 25 Aralık haftasında %5,1’den %5,2’e yükselerek Nisan ayının son haftasından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Yılbaşında ise söz konusu oran %10,5 idi. 14:30 Haftalık para ve banka istatistikleri (25 Aralık – 1 Ocak)

▪ 18 – 25 Aralık haftasında yerleşiklerin DTH’larında 0,67 milyar dolar yükseliş görüldü. (altın hariç, parite etkisinden arındırılmış rakamlar) Söz konusu hafta içerisinde hane halkı DTH’larında 0,57 milyar dolar, kurumlar DTH’larında ise 0,1 milyar dolarlık artış yaşandığı takip edildi. Kıymetli maden mevduat hesaplarında ise fiyat etkisinden arındırılmış olarak bakıldığında 0,28 milyar dolar artış yaşandı. Söz konusu artışın neredeyse tümünün hanehalkı kıymetli maden hesaplarındaki artıştan kaynaklandığı görülüyor.

Kaynak: Tacirler Menkul Değerler –  Zeynel Balcı / Hurriyet – ekonomist.com.tr

EN ÇOK KAZANANLAR

 • PKENT1.076.90 10.00%
 • MAALT189.40 9.99%
 • POLTK481.10 9.99%
 • BURVA54.60 9.99%
 • YESIL184.20 9.97%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • KUTPO50.05 -9.98%
 • TACTR13.14 -6.74%
 • CRFSA73.05 -5.62%
 • PINSU8.78 -4.98%
 • DOHOL3.45 -4.96%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • SISE7.85 1.55%
 • KOZAL114.70 3.80%
 • THYAO13.32 0.45%
 • EKGYO2.48 0.00%
 • DOHOL3.45 -4.96%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.527.75 % -1,22
DOLAR 7.4499 % 1,15
EURO 9.0326 % 0,72
BITCOIN 37.652.68 % -2,87
ÇEYREK ALTIN 724.21 % 1,24
GRAM ALTIN 443.95 % 1,01