Rezzan Benardete: ''Evdeki lüksüm taze çiçeklerim'' - Süper Kulüp MagazinSüper Kulüp Magazin

21 Ekim 2020 - 19:41

Rezzan Benardete: ”Evdeki lüksüm taze çiçeklerim”

Ünlü iç mimar Rezzan Benardete, modadan dekorasyona aynı anda birçok iş kolunda faaliyet gösteren, başarılı bir iş kadını. Benardete, ortağı olduğu Trezz ürünleriyle dekore etti̇ği̇ ev i̇le sayfalarımıza konuk oldu ve ev dekorasyonu hakkında tavsiyelerde bulundu.

Rezzan Benardete: ”Evdeki lüksüm taze çiçeklerim”
Son Güncelleme :

04 Haziran 2020 - 12:19

Rezzan Benardete, Tayfun Mumcu ile geçtiğimiz yıl kurduğu Trezz markasıyla adından söz ettiren, dekore ettiği evlere tarzını yansıtan başarılı bir iç mimar. 2013 yılında RB Living ile dekorasyon dünyasına giren Benardete, sonrasında Banu Bora Mumcu In The Mood of Love markasını yaratarak gustosunu moda dünyasına taşıdı. Rezzan Benardete, bu sefer sayfalarımıza, Trezz ürünleriyle yarattığı lüks, yalın ve modern ev ile konuk oldu ve hem evin dekorasyonunu anlattı hem de içinde bulunduğumuz bu günlere dair dekorasyon tavsiyeleri verdi.

Öncelikle yaşadığımız pandemi döneminde siz işlerinizi, faaliyetlerinizi nasıl yürüttünüz?
Pandemi döneminde tüm işlerimi evden yönettim. Günlük rutinimi evde yarattığım farklı ortamlara bölerek sürdürdüm. Sabahları ofise gider gibi aynı saatte uyanıp çalışma masamın başına geçiyorum ve normalde fiziksel olarak yapacağım görüşmeleri ve toplantıları bilgisayar üzerinden yapıyorum. Bu da bana aslında trafikte, yolda ne kadar çok vakit kaybettiğimizi gösterdi.

Sizin kişisel karantina döneminiz nasıl geçti, evde neler yaptınız?
Kişisel karantina dönemimin yüzde 90’ı evde ve hem hareket etmek hem hava almak amaçlı çıktığım evimin bulunduğu koruda geçirdim diyebilirim. Bu dönemi işlerimi toparlamak, kendime yönelip kişisel gelişim amaçlı kullanmayı denedim. Sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla insanların Zoom veya başka platformlar üzerinden çok güzel spor aktiviteleri yaptıklarını görüyorum fakat ben bu dönemde dilediğim kadar düzenli ve aktif şekilde spor yapamadım. Zamanımın çoğunu bilgisayar ve telefon üzerinden işimi yaparak geçirdim.

Koronavirüs, iş hayatınızdaki hangi döneminize denk geldi? Hangi proje üzerinde çalışıyordunuz ve nasıl bir yol izlediniz?
İş hayatımdaki çok yoğun bir döneme denk geldi. Hiçbir zaman böyle bir yoğunluğu evden yönetebileceğimi düşünmezdim fakat ekip arkadaşlarım, iş arkadaşlarım ve müşterilerim evden çalışma dönemine çok güzel tepkiler verdi. Böylece içerisinde bulunduğumuz bu yeni durum düzenine hızla adapte olabildik. Yoğunluklu olarak mobilya markam Trezz ve ortağı olduğum kıyafet markam In the Mood for Love üzerine çalışıyorum. İkisi için de aynı tempoda evden çalışmaya özen gösteriyorum ve devam ediyorum. İçerisinde bulunduğumuz bu durumla birlikte markaların dijital platformlardaki varlığı iyice önem kazandı, bu sebeple karantina hayatımıza ilk girdiği noktada hedef kitlemize en kolay ve net bir şekilde, hangi platformlardan nasıl ulaşabileceğimize dair yeni stratejiler ve yol haritaları belirledik. Şimdi ise yavaş yavaş showroom’larımızda tüm gerekli önlemleri alarak randevu sistemiyle normalleşme sürecine geçiyoruz.

Trezz olarak bu süreçte neler yapıyorsunuz?
Trezz olarak bu süreçte ofis dışında olsak da danışanlarımızın ve müşterilerimizin taleplerine cevap vermeye ve ürün gamımıza yeni ürünler eklemeye devam ediyoruz. İnsanlar evde vakit geçirdikçe ihtiyaçlarına yönelik talepler gelmeye başladı, biz de ürün gamımıza bu doğrultuda ürünler ekleyerek Trezz’deki aktivitelerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Mayıs’ın son haftasıyla birlikte gerekli tüm önlemleri alarak, randevu sistemiyle showroom’umuzda misafirlerimizi tekrar ağırlamaya başladık.

Trezz koleksiyonlarında en çok neler tercih ediliyor son zamanlarda?
Kolay taşınabilen, evde küçük değişiklikler yapmaya yönelik orta sehpalar, yan sehpalar, küçük aydınlatmalar ve Trezz aksesuarları en sık tercih edilen ürünler. İnsanlar pandemi döneminin ardından büyük değişiklikler yapmak istediklerini ve yaşam alanlarını güzelleştirmek için taleplerde bulunuyorlar. Evde fazla vakit geçirdikçe, eskiden gözümüze batmayan detaylar rahatsız etmeye başlıyor ve değişiklik şart oluyor…

Sizin bu dönemde ev dekorasyonunda tavsiyelerinizi alabilir miyim?
İnsanların yaşam alanlarını kendilerine göre organize etmelerini tavsiye ediyorum. Misafir için veya yalnızca görsel kaygılarla konforlarından vazgeçmemeliler. Önemli olan, bireyin veya ailenin vakit geçirmekten keyif alacağı, kişiye özgü mekanlar yaratıp ev sahiplerinin huzuru, mutluluğu ve rahatlığını ön planda tutmak. Aynı zamanda ofis düzeninde bulunan bir masayla yaratılacak bir çalışma ortamı, bir berjer yan sehpa ve bir lambaderle oluşturulacak küçük ama kişiye huzur veren kitap okuma köşesi gibi farklı köşeler yaratmanın da evde vakit geçiren kişiler için güzel bir rahatlama şekli olduğunu düşünüyorum.

Evleri güzelleştirmek adına neler yapılabilir?
Bir evi güzelleştirmek için en çok sevdiğim şey doğadan yardım almak! Çiçekler ile evinizi renklendirebilir, atmosferi değiştirebilirsiniz. Evleri güzelleştirmek için var olan mobilyayı yenisiyle değiştirmek yerine kanepe kumaşını yenileyerek, mobilyanın cila renginde değişiklik yaparak büyük farklar yaratabilirsiniz. Evin yerleşim planını değiştirerek eve yeni bir enerji katılabilir. Duvarların rengini, perdeleri değiştirmek gibi küçük değişiklikler de yapılabilir.

Balkon ve bahçe düzenlemeleri için neler önerirsiniz?
Bahçe ve balkon düzenlemesi ile mekanın büyüklüğüne göre değişiklik gösteriyor. Ben bahçelerde büyük oturma alanlarından ziyade küçük, samimi alanlar yaratmayı seviyorum. Dış mekana uygun mobilya ve kumaş seçimi yapılmasını da her zaman özellikle tavsiye ediyorum.

Sizin evinizdeki lüksleriniz nedir?
Evdeki en büyük lüksüm her hafta düzenlediğim taze çiçeklerim. Evimin yerleşimini yemek, çalışma ve oturma alanımı bölebileceğim şekilde düzenlemiş olmak ve bol bol gün ışığı alan bir yaşam alanına sahip olmak benim için büyük lüksler…

Bir ev dekore etmek sizin için ne ifade ediyor?
Bir evi dekore etmek; ev sahibinin hayatına düzen, mutluluk, güzellik katmak anlamına geliyor. Her proje benim için ayrı bir aile anlamına geliyor. Evdeki herkesi bireysel olarak tanıyıp ihtiyaçlarına yönelik, onları mutlu edecek alanlar tasarlamak benim için dünyadaki en büyük mutluluk.

Bir iç mimar olarak size sormak istiyorum; evin dekorasyonunda en önemli detaylar nelerdir?
Benim için dikkat edilmesi en önemli unsur doğru bir yerleşim planı oluşturmak. Bu konu mekanı olduğundan büyük ve ferah gösterebildiği gibi küçük ve sıkışık gösterebiliyor… Mobilyaların proporsiyon, ebat ve işlevselliğine göre düzenlenmesi büyük önem taşıyor. Yine çok önemli olan bir şeyin altını çizmek isterim; sizi ne mutlu ediyor ise, gözünüze ne iyi geliyor ve yaşamınızı ne kolaylaştırıyor ise onu seçmek önceliğiniz olmalı.

Trezz markasının öne çıkan özellikleri nelerdir?
Kişiye özel, mekana özel tasarımlarla büyük değişikler yaratmayı başarabilmek. Trezz’i, bir mobilya markasından daha çok verdiğimiz danışmanlık sistemi vazgeçilmez kılıyor diyebilirim. Koltuk ihtiyacıyla gelen bir müşteri, Bebek’teki showroom’umuzda bulunan ürünlerimizle tanıştıktan sonra sadece bir mobilya alışverişi fikrinden çıkıyor ve bir mekan yaratma düşüncesine giriyor. Bu noktada ortağım Tayfun Mumcu ve benim gözetmenliğimde, alanlarında uzman mimar ekip arkadaşlarımız devreye girerek danışanlarımıza en pratik, hızlı ve verimli şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Gelelim bu fotoğraflardaki ev projesine; nasıl bir tema üzerinden gittiniz?
Beyza Hanım daha evvelden arkadaşım olan bir danışanımız ve müşterimizdi. Ailece birlikte keyifli vakit geçirebilecekleri bir ev yaratmak istediler. Bunu baz alarak yaşam alanlarının büyük bir kısmını sıfırdan yaptık. Yemek, oturma ve TV izleme gibi farklı aktiviteler için aynı mekanda bulunan fakat birbirlerinden bir şekilde ayrışan farklı bölümler yaptık. Bu sayede hem aile birlikte vakit geçirebilirken aynı zamanda tüm bireylere kişisel aktivitelerini yapma şansı tanınmış oldu.

Dekorasyonda nelere öncelik verdiniz?
Ev sahibinin beklentisi ailece vakit geçirmeye uygun, pratik bir yaşam alanı oluşturulmasıydı. Buradan yola çıkarak hem misafir ağırlanabilecek hem de TV izlenebilecek, çok fonksiyonlu alanlar yaratmaya öncelik verdik. Ağırlıklı olarak kullandığımız malzemeler Amerikan ceviz, akrilik lake yüzeyler ve pirinç oldu.

Evin iç dekorasyonunda neler öne çıktı?
Evin genelinde Trezz koleksiyonuna ait mobilyaları, ebatlarını ve malzemelerini kişiselleştirerek kullandık. Duvar panellerini ve kütüphane bölümünü projeye özel olarak tasarlayıp ürettik. Kanepenin iki ucunda bulunan Trezz aydınlatmalar da projeye özel tasarlandı. Ev sahibinin mevcut tablolarını iyi ışık alan doğru noktalara yerleştirdik.

Evdeki renk yoğunluğu ve ışıklandırmada nelere öncelik verdiniz?
Ev bir bahçe içinde olduğu için ışık ve kullandığımız renklere çok dikkat ettik. Örneğin ışık almayan bir alan olsaydı yemek masası etrafındaki sandalye renk seçimlerimizde daha açık tonlar kullanmamız gerekebilirdi. Bunun yanı sıra dışarıdan gelen ışık ve enerjiyi tamamlaması adına salonun bir bölümünde fuşya bir kanepe kullanmayı tercih ettik. Pirinç, ahşap, cam ve kristal gibi malzemelerden oluşan ürünleri bir arada kullanarak mekana zamansız bir vurgu yaptık.

GÜLÇİN İŞLER FIRAT / SABAH