Saddam'ı yargılamıştı koronadan can verdi | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

23 Nisan 2021 - 19:30

Saddam’ı yargılamıştı koronadan can verdi

Irak Yüksek Yargı Konseyi, ülkenin eski Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’in davasına bakan hakimlerden Muhammed El Ureybi El Halife’nin, korona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı

Saddam’ı yargılamıştı koronadan can verdi
Son Güncelleme :

04 Nisan 2021 - 3:39

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir hastanede Kovid-19 tedavisi gören ve Irak’ın eski Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’in davasına bakan hakimlerden Muhammed El Ureybi El Halife hayatını kaybetti.

Irak Yüksek Yargı Konseyi tarafından yapılan açıklamada, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Hakim El Halife’nin ölüm nedeninin, Kovid-19’a bağlı komplikasyonlar olduğu ifade edildi.

HÜCRE HAPSİNE YOLLAMIŞTI
Öte yandan 52 yaşındaki El Halife, Bağdat Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1992 yılında mezun olmuş ve 2000 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile hakim olarak atanmıştı. Hakim El Halife, Saddam Hüseyin duruşması sırasında Saddam’a karşı çok yumuşak davrandığı gerekçesiyle görevden alınan Yargıç Abdullah El Amiri’nin yerine geçmişti.

El Halife, eski Irak liderini dava sırasında birkaç kez mahkeme salonundan atmış ve birkaç gün hücre hapsinde tutulmasına karar vermişti.