Süper Kulüp | Magazin | Müzik| Borsa | Dedikodu | Cemiyet | Influencer |

Sanayici kardeşlerin 250 Milyonluk kavgası kanlı bitti!

Sanayici Mustafa ve Adnan Demirci kardeşler 250 milyon lirayı aşkın mal varlığını paylaşamadı.

Sanayici kardeşlerin 250 Milyonluk kavgası kanlı bitti!
154
29 Mayıs 2020 - 17:06

Gün aşırı kavganın yaşandığı demir çelik fabrikasında silahlar da patlayınca gerilim büyüdü. İddiaya göre, dönemin Mustafa Haluk Öztürk ile bazı polisler, kardeşlerden ’den yana oldu.

, “Emniyet müdürü Öztürk, fabrikadaki hissemi ağabeyime devretmem için karakolda bana baskı kurdu” diyerek suç duyurusunda bulundu. Öztürk ile ilçede görevli iki polis hakkında dava açıldı. Olaydan sonra üç polisin de görev yeri değiştirildi.

BİRİ, birinci sınıf emniyet müdürü toplam 3 polise yönelik iki ayrı mahkemede açılan davaların gerisinde 2018’de yaşanan bir dizi olay yer alıyor. İstanbul Arnavutköy’de kurulu DÇT Demir Çelik Tel San. AŞ’nin sahibi Mustafa ve  kardeşler, 5 yıl önce bir vakıf üniversitesi kurma karara aldı.

Hürriyet’in haberine göre üniversite kampüs inşaatı hızla sürerken kardeşler arasında anlaşmazlık baş gösterdi. Varlıkların paylaşımı konusunda anlaşamayan kardeşler birbirlerine karşı çok sayıda ceza ve hukuk davası açtı.

HİSSE DEVRİ İÇİN BASKI İDDİASI

Polislere yönelik davaya konu olaylardan ilki ise 2 Şubat 2018 akşamı yaşandı. Anılan gün, eşyalarını almak için fabrikaya giden ile  arasında kavga çıktı. Ağabey Demirci, kardeşinin bulunduğu yöne doğru 7 el ateş etti.

Kavga esnasında ’nin omzu, yediği sandalye darbesi ile kırıldı. Demirci kardeşler farklı ekip araçlarıyla Yavuz Selim Polis Merkezi’ne götürüldü. , hastaneden aldığı darp raporu sonrası gittiği karakolda, fabrika hisselerinin devrine ilişkin kendisine baskı uygulandığını iddia etti.

Konuya ilişkin suç duyurusunda bulunan Demirci, olayın olduğu dönemde İlçe Emniyet Müdürü olarak görev yapan Haluk Öztürk’ün, ’de sahip olduğu yüzde 49 hisseyi ağabeyi ’ye devretmesi için kendisine baskı kurduğunu iddia etti.

2 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

10 sayfadan oluşan hisse devir evraklarının önceden hazırlanarak karakola getirildiğini öne süren Demirci, savcılık başvurusunda “Evrakları imzalamayınca, omzum kırık olduğu halde sabaha kadar nezarethanede tutuldum. Bana kurşun sıkan ağabeyim ise makam odasında ağırlandı; emniyet müdürünün aracı ile karakoldan ayrıldı” dedi.

Karakoldaki tartışmalara tanık olan iş insanı T. Ö. de tanık olarak alınan ifadesinde, Demirci’ye baskı kurulduğunu söyledi. Suç duyurusu sonrası emniyet müdürü Öztürk hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü de müfettiş görevlendirdi.

ÖZEL MUAMELE BEKLEDİ

Soruşturma sürerken görev yeri değiştirilen Öztürk, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Öztürk savcılık sorgusunda, ’ye polis merkezinde özel muamele yapılmadığı için kendisine husumet beslediğini öne sürdü. Demirci’ye, hisse devri için baskı uygulamadığını söyleyen Öztürk, olay gününe ilişkin karakol kamera kayıtlarının da incelenmesini istedi. Öztürk hakkında, 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemi ile iddianame düzenledi. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ilk duruşma için eylül ayı ortasına gün verildi. Demirci’nin avukatı Ali Kemal Atçeken ise, mahkemeye sunduğu dilekçede, müvekkilinin can güvenliği olmadığını sanık polis müdürünün silahına el konulmasını istedi.

İki polise de ‘mala zarar verme’ davası

Ağabeyi ile aralarındaki anlaşmazlıkta polislerin taraflı davrandığını öne süren , ikisi komiser 10’a yakın polisten de şikâyetçi oldu. İlçede görevli polisler Kemal Uçar ve Mahmut Demirkol hakkında “Mala zarar verme”, “tehdit”, ve “hakaret” suçlarından 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Anılan davada iki polis memuru, ’ye ait fabrikadaki bazı cihazları gece geç saate söktürerek ’ye vermekle suçlanıyor.

İddianamede Uçar’ın, Demirci’ye yönelik “Seni ters kelepçe ile süründüre-süründüre götüreceğim” dediği de öne sürüldü. 25 Nisan 2018 gecesi yaşanan olaya ilişkin polis memuru Kemal Uçar da, ’den şikayetçi oldu. Demirci hakkında, Uçar’a yönelik ‘hakaret’ suçlamasıyla müşteki sanık sıfatı ile dava açıldı.

Kardeşi yaralamadan 1 yıl 3 ay hapis cezası

Öte yandan, ile kardeşi arasında açılmış durumda olan çok sayıda hukuk ve ceza davası bulunuyor.

Ceza davalarının birinde , kardeşine yönelik, kasten yaralama suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı. ’nin kardeşine yönelik silahlı saldırı davası ise sürüyor.

Demirci kardeşler, müşteki sanık olarak yargılandıkları ‘hakaret’ davasında ise adli para cezası aldı.

 

blank
blank
blank

Süper Kulüp Magazin © 2013 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.