SBK Holding'in patronu Sezgin Baran Korkmaz malvarlığına el konulacağını biliyor muydu? -Süper Kulüp

1 Kasım 2020 - 01:58

SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz malvarlığına el konulacağını biliyor muydu?

SBK Holding Sezgin Baran Korkmaz mallarına el konacağını biliyor muydu? Gazeteci Mahmut Övür 18 Kasım 2017’de Sabah’ta yazdığı makalede ”Arkasında çok zengin ABD’li ve Ermeni kökenli Levon Termezjiyan adında bir işadamı var. Hem de kod adı Aslan olan bir işadamı. Üstelik bu işadamıyla Korkmaz, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Pensilvanya’ya gidip Borajet’i almıştı.” demişti.

SBK Holding’in patronu Sezgin Baran Korkmaz malvarlığına el konulacağını biliyor muydu?
Son Güncelleme :

13 Ekim 2020 - 18:25

SBK Holding Sezgin Baran Korkmaz mallarına el konacağını biliyor muydu?

Gazeteci Mahmut Övür makalesinde SBK Holding Sezgin Baran Korkmaz’a açık açık destek vermiş ve Sezgin Baran Korkmaz’a itibarsızlaştırma operasyonu çekildiğini belirtmişti.

İşte Mahmut Övür’ün o yazısının bir bölümü;

”Hemşerim olduğu için yakından izlediğim genç işadamının, son günlerde gazetelerde FETÖ ile ilişkilendirildiğini görünce çok şaşırdım. Geçmişi sabıkalarla dolu.

Bereket Öner adlı birinin ağzından deyim yerindeyse tam bir itibarsızlaştırma operasyonuydu bu. Haberin özeti şu: “Borajet’i alan Korkmaz’ın bu işlemi teröristbaşı Gülen’in bizzat talimatıyla yaptığı ortaya çıktı.” Tabii bu “şok haberle“ yetinmediler.

Algıyı güçlendirmek için de soru işareti oluşturacak şu bilgiler verildi: Arkasında çok zengin ABD’li ve Ermeni kökenli Levon Termezjiyan adında bir işadamı var. Hem de kod adı Aslan olan bir işadamı. Üstelik bu işadamıyla Korkmaz, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Pensilvanya’ya gidip Borajet’i almıştı.”

Bu yazının ardından tarihler 12 Şubat 2019’u gösterdiğinde Sabah Gazetesi

ABD’yi dolandıran Kingston tarikatına 417 yıl hapis cezası
ABD’de kurdukları SBK-USA Holding şirketiyle Amerikan maliyesini 511 milyon dolar dolandırıp; paraları Türkiye’deki SBK Holding’e aktardıkları ve Türkiye’de pek çok şirket satın aldıkları iddia edilen Ermeni asıllı Amerikalı sanıklar için 417 yıla kadar hapis cezası isteneceği belirtildi.

ABD’de, Türkiye’ye kaçmak üzereyken FBI tarafından gözaltına alınan ve 2 yıl önce Borajet’i satın alan SBK Holding’in finansörü olduğu iddia edilen Ermeni asıllı Türk vatandaşı;

Lev Aslan Dermen (Levon Termendzhyan) ile ortakları Jacob ve Isaiah Kingston kardeşlerin Utah’ta görülen son kefalet duruşmasında, Kingston kardeşlerin Haziran ayında başlayacak duruşmalara kadar cezaevinde kalmasına karar verildi.

Hâkim Brook C. Wells’in karar yazısında Jacob Kingston’un en az 134 milyon, kardeşi Isaiah’ın ise; yine en az 52 milyon doları Türkiye’ye kaçırdığının iddia edildiği ve duruşma gününe kadar hapishanede kalacakları belirtildi. Diğer sanık Dermen’in de kefalet başvurusu yine reddedilmişti.

14 EŞİ VAR
Savcılar geçtiğimiz ay hazırladıkları son iddianamede, Jacob Kingston’un eşi Sally Kingston ve kardeşi Isaiah’ın annesi Rachel Ann Kingston’un sahte belge hazırlamalarına yardımcı olmaktan suçlamışlardı.

Utah’ta çok eşli evliliği savunan Kingston tarikatının lideri 14 eşe sahip olan babaları Daniel Kingston hakkında henüz bir suçlama yapılmaması dikkat çekti.

Sanıklar, sahibi oldukları ‘Washakie’ Yenilenebilir Enerji firması üzerinden sahte vergi iadesi evrakları hazırlayarak, ABD maliyesinden yakıt vergisi kredisi almak için birlikte çalışmakla suçlanıyor.

Bir milyar dolardan fazla evrak sahtekarlığı yapmaya çalıştığı ve 511 milyon doların üzerindeki parayı ABD maliyesinden alarak Türkiye’ye kaçırdıkları iddia ediliyor.

SBK-USA Holding
ABD’de Türkiye’ye kaçmak üzereyken FBI tarafından gözaltına alınan ve 2 yıl önce Borajet’i satın alan SBK Holding’in finansörü olduğu iddia edilen

Ermeni asıllı Türk vatandaşı Lev Aslan Dermen (Levon Termendzhyan) ile ortakları Jacob ve Isaiah Kingston kardeşlerin, ABD’de kurdukları SBK-USA Holding şirketiyle Amerikan maliyesini 511 milyon dolar dolandırıp, paraları Türkiye’deki Sezgin baran Korkmaz’ın üzerine görünen SBK Holding’e aktardıkları ve Türkiye’de pek çok şirket satın aldıkları iddia ediliyor.

ABD’Yİ DOLANDIRDILAR
İddiaya göre, Dermen ve ortağı Jacob Kingston, Arkansas ve Florida’dan aldıkları biyodizeli (B99) önce gemiyle Orta Amerika ülkesi Panama’nın Atlantik okyanusu sahilinde bir limana taşıdılar.

Buradan ise TIR’larla Panama’nın Pasifik sahilindeki gemilere taşıyıp burada yeniden gemiye yükleyerek ABD’nin batı sahilindeki Los Angeles limanına taşıdılar. Bu aşamada “ayçiçek yağı” diye gösterdikleri gerçekte B99’u limandaki tanklara yükleyip, burada önce “saf biyodizele” (B100), daha sonra ise “petro dizel yakıt” ile karıştırarak B99 üretmiş gibi gösterdiler.

Gerçekte Florida’dan yola çıkıp Panama’yı geçtikten sonra California’ya gelen ürün aynı üründü. Dermen ve Kingston kardeşler, bu sahte yeniden sertifikalama sayesinde ABD maliyesinin yenilenebilir enerji programı kapsamındaki, petro dizeli B100 ile karıştırarak B99 yani biyodizel üretenlere verdiği her bir galon karşılığı 1 dolar kredi karşılığı, toplam 511 milyon dolar ödeme aldılar.

Savcılık, avukat Geragos’un Dermen’in Türkiye’de gayrimenkul sahibi olmadığı iddiasına itiraz ederek, Dermen’in Türkiye’deki evinin gizli tanık tarafından çekilmiş fotoğraflarını gösterdi.

Dermen’in ABD’de ve yurt dışındaki mallarının çoğunu başkalarının isminde tuttuğunu, kendi isminde olmadığı belirtildi.

Dermen’in Türkiye’deki banka hesaplarının detaylarının ellerinde bulunduğunu kaydeden savcılar,

Sezgin Baran Korkmaz, Lev Dermen, Jacob Kingston’un ABD maliyesini dolandırarak kazandıkları paraları aklamak için SBK Holding üzerinden ortaklaşa yaptıkları 155.3 milyon dolarlık yatırımların dökümlerini göstererek bu rakamın 600 milyon dolar olabileceğine dikkat çektiler.

SBK Türkiye’nin, Lev Dermen, Jacob Kingston ve Sezgin Baran Korkmaz arasında kurulan bir “ortak girişim” olarak adlandırılırken, Korkmaz’ın geçmişi ile ilgili ellerinde Dermen ile tanışmadan önce çok fakir olduğuna dair kendi ifadelerinin bulunduğu ileri sürüldü.

Savcılar, SBK’nın Kingston kardeşlerin sahibi olduğu Washakie firması tarafından finance edildiğinin görülmesine rağmen arka planda Lev Aslan Dermen’in bulunduğunu ileri sürüyorlar.

Dermen’in avukatı Mark Geragos ise; kendi isimlerinin baş harflerini taşıyan Türk ortakları Sezgin Baran Korkmaz tarafından finanse edildiğini savundu. Ancak savcılar, SBK Türkiye’nin Dermen, Jacob Kingston ve Sezgin Baran Korkmaz tarafından ortaklaşa kurulup yönetildiğini iddia ederek, bu konudaki delilleri duruşmada sunacaklarını belirttiler.

Savcıların iddialarından diğer satırbaşları şöyle;

Savcılar, Türkiye’deki SBK Holding de dâhil olmak üzere ABD’den Türkiye’de giden 155,3 milyon dolarlık para akış şemasını gösterdiler.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’de önemli siyasi bağlantıları ve ayrıcalıklara sahip, bu yüzden Dermen’in kaçması durumunda ABD’ye iadesi mümkün olmaz.

2013’ten bu yana Türkiye’de toplam 85 hafta geçirdiği tespit edilen Dermen’in

Türkiye’de rahat bir yaşam sürebilmesi için ismini Türk ismine çevirdi ve 11 Ağustos 2017’de hakkında çıkan arama emrini öğrenince

Türkiye’de tek kuruş ödemeden devraldığı Borajet firmasının uçağı ile Türkiye’ye kaçtı.

Sezgin Baran Korkmaz kimdir? Sezgin Baran Korkmaz nereli?

Sezgin Baran Korkmaz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü kara para aklama iddialarına dair soruşturma ile gündeme oturdu.

Günün en çok merak edilen isimlerinden biri olan Sezgin Baran Korkmaz kimdir?

Sezgin Baran Korkmaz nereli?

Sezgin Baran Korkmaz kaç yaşında?

Sezgin Baran Korkmaz kimdir?

Sezgin Baran Korkmaz, SBK Holding’in kurucusudur. Aslen Karslıdır. SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, Relief International ve EastWest Institue’de yönetim kurulu üyesidir.

Pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren firmasıyla tanınan Sezgin Baran Korkmaz’ın dünya çapında beş binden fazla çalışanı bulunmaktadır.

Merkezi Türkiye’de bulunan SBK Holding, Avrupa, Rusya, Güney ve Güneydoğu Asya, ABD ve Belize’de finans, ilaç, maden, enerji, gayrimenkul, otomotiv, teknoloji, lojistik gibi farklı alanlarda yatırımlar yapmakta ve faaliyette bulunmaktadır.

Sezgin Baran Korkmaz,

Relief International ve EastWest Institue’da yönetim kurulu üyesidir ve EastWest Institue İstanbul ofisi Korkmaz aracılığı ile açılmıştır.

İş insanı, Relief International’ın Suriye’nin iç çatışmasından etkilenen çocuklar adına yaptığı çalışmaları genişletmek için destek verdiğini, sayısız çocuğa burs yardımı yaptığını da belirtmişti.

2017’de SBK Vakfı’nı kurdu. Korkmaz, Birleşmiş Milletler tarafından insani yardım eylemleri nedeniyle 20 Haziran 2017’de ödüllendirilmişti.

Küçük yaşlarda ayakkabı boyacılığı da yaptığını dile getiren Korkmaz, Kars’ta 2 yurt, 2 ortaokul, 1 ilkokul, 1 de anaokulu yaptırmıştı.

Sezgin Baran Korkmaz hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, kara para aklama iddialarına ilişkin soruşturma yürütülüyor.

Soruşturma kapsamında daha önce mahkemece bireysel ve şirket hesaplarına tedbir kararı verilen Sezgin Baran Korkmaz hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulduğu ve Korkmaz’ın şirket ve kişisel hesapları ile diğer mal varlıklarına ilişkin incelemenin de sürdüğü belirtildi.

Boğa burcu olan Sezgin Baran Korkmaz, 81 kilodur.

Tarihler 16 Eylül 2020’yi gösterdiğinde
Amerika SBK Holding’in malvarlıklarına el konulmasını talep etti! SBK Holding’in sahibinin Türkiye’deki malvarlıklarına Amerika’nın UTAH savcılığınca mahkemeye başvurularak iadesi istendi.
Utah Federal Savcılığı, mahkemeye başvurarak iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) Türkiye’deki varlıklarının ABD tarafından geri alınmasını talep etti.

ABD’nin Utah eyaletine bağlı Salt Lake City’de şubat ve mart aylarında görülen; yolsuzluk, kara para aklama ve dolandırıcılık davasının Türkiye’yi ilgilendiren kısmında SBK Holding’in adı karşımıza çıkmıştı.

Açıklanan iddianamede, Mormon bir aile olan Kingston Kardeşlerin ABD Hazinesini dolandırarak elde ettiği yarım milyar dolar civarındaki teşviklerin en az 134 milyon dolarının Türkiye’ye gönderildiği görülmüş,

iki kardeş de mahkeme süresince haftalarca şahitlik yaparak suçlarını itiraf etmiş ve mahkum olmuşlardı.

Amerika SBK Holding’in malvarlıklarına el konulmasını talep etti!
2014-2018 yılları arasında Türkiye’ye gönderilen paralar ile SBK’nin kontrolünde ilaç, inşaat ve teknoloji başta olmak üzere birçok farklı yatırımlar yapıldığı ve şirketler alındığı yine kardeşlerin duruşmalarda verdiği bilgilerle ortaya çıkmıştı.

Kingston Kardeşler Türkiye’ye gönderdiği paraların işlem belgeleri de dahil olmak üzere, SBK ve SBK’ye yakın başka Türkiye irtibatları ile ilgili iletişim bilgilerini de Amerikalı savcılarla paylaşmıştı.

Kingston Kardeşler’in Washakie Enerji şirketinin, enerji teşviki dolandırıcılığı yaptığı ve SBK’nın doğrudan ve dolaylı yollarla ortak olduğu Utah merkezli bu şirketin olayın merkezi olarak anılmıştı.

Amerikalı savcılar, mahkemeye verdiği listede Washakie’ye bağlı emlaklara el koymak talebini iletiyor. Aynı duruşmalarda sanık olan ve SBK ile Kingston Kardeşleri tanıştıran ve işbirliği yapan Lev Aslan Dermen de; suçlu bulunarak mahkum oldu.

Asıl ismi ; Levon Termendzyan olan Dermen, SBK’nın Türkiye’deki finansörü olarak da biliniyor. Dava sürecinde edinilen bilgilere göre; 2014 yılından itibaren SBK’ya gönderilen paralarla şirketler alındı, kuruldu ve emlak sektörüne yatırım yapıldı.

Örneğin, aşağıda Utah Mahkemesine sunulan kayıtlara göre yine Kingston Kardeşlerin Türkiye’de SBK aracılığı ile açtığı firmalardan Set-Ap teknolojinin Kuruçeşme’deki dört, İstanbul’daki iki arsası geri talep ediliyor.


Amerika SBK Holding’in malvarlıklarına el konulmasını talep etti!

SBK ile şimdilerde hapiste olan ve suçlarını itiraf eden Kingston Kardeşlerin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 2017 yılının Eylül ayında,

Erdoğan’ın BM’yi ziyaret ettiği sırada New York’ta buluştuğu fotoğraflar da, o zamanlarda yolsuzlukları henüz bilinmeyen Amerikalı iş insanlarının Türkiye’ye olan ilgisi olarak gazetelere yansımıştı.

Sezgin Baran Korkmaz, 2017 yılında ABD-Türkiye iş ilişkileri ile ilgili en önemli platform olan Amerikan-Türk Konseyi’nin yıllık toplantısında boy göstererek, açılış konuşmalarından birini yapmış, üstelik o konuşmasında 2019’da suçlarını itiraf eden Mormon Ailesinden de övgüyle bahsetmişti.

Mahkemeye sunulan dokümanlarda Amerikalı savcılığın talep ettiği SBK’ya ait şirket ve emlakların istediği liste şu şekilde:

Washakie Renewable Energy şirketine SBK Holding A.Ş.’nin borçlu olduğu kredilerin geri ödenmesi.

Set-Ap Teknoloji’ye ait dördü Kuruçeşme’de ve ikisi İstanbul’da bulunan toplam altı gayrimenkul.

Türkiye’nin önde gelen ilaç şirketlerinden biri olan ve 2017 yılında SBK tarafından satın alınan Biofarma İlaç A.Ş.

Kervansaray Hotels (Bodrum)

Blane Teknoloji A.Ş.

Mega Varlık Yönetim

Sezgin Baran Korkmaz’ın Bodrum’da lahmacun dağıttığı 30 milyon euro değerindeki Queen Anne isimli yat

Komak Isı Yalitim Sistemleri Sanayi Stone İşi Yalıtım Sanayi Ve Ticaret

Savcılar; duruşma ve soruşturma safhasında, Türk bankalarının ve yetkili kurumların ABD’nin istediği hiçbir talebi karşılamadığı ve hiçbir şekilde ortaklık yapmadığını ifade etmişti.

ABD yetkili kurumların mahkeme karar verdiği taktirde, Türkiye’den ne kadar yardım alabileceği görülecek.e kadar yardım alabileceği görülecek.


Türkiye adına on yıllardır ABD’de lobi faaliyetleri yapan, Amerikan yetkililerini Türkiye’ye getiren iş insanı Yalçın Ayaşlı’nın da SBK hakkında halen süren bir davası bulunuyor.

Ayaşlı; SBK’nın Ekim Alptekin gibi diğer başka isimlerle birlikte kendi aleyhine Türkiye’de bir kampanya başlattığı ve ‘FETÖcü’ damgası vurulmaya çalışıldığı, bu şekilde sahibi olduğu Borajet havayolu şirketinin 15 Temmuz sonraki riskli dönemde değerinin düşürülmeye çalışıldığı şikayetini içeren bir dava bu.

SBK; bu dava da ağır suçlamalara muhatap.

İDDİALARA GÖRE: ABD’de bulunan Ermeni Tarikatı Kingston Kardeşlerin parasını kullanarak; Türkiye’de 20’ye yakın batık Fetö Şirketini satın aldığı iddia edilen SBK Holding’in yine Sezgin Baran Korkmaz’a ait BioFarma isimli ilaç şirketinin;

Eczane ve Ecza Depolarından tahsil ettiği çekleri zamanından önce factoring şirketlerine kırdırıp bütün alacaklarını tahsil ederek paraları ABD’ye gönderdiği iddia ediliyor!

İddia edilen bu işlemlerden sonra akıllarda kalan soru: SBK Holding Sezgin Baran Korkmaz mallarına el konacağını biliyor muydu?

Kaynaklar

https://www.sabah.com.tr/amerika/2019/02/12/abdyi-dolandiran-kingston-tarikatina-417-yil-hapis-cezasi

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/ovur/2017/11/28/kripto-fetoculerin-hamlesi

https://www.noktabursa.com.tr/2020/09/amerika-sbk-holdingin-malvarliklarina-el-konulmasini-talep-etti/ 

EN ÇOK KAZANANLAR

 • CUSAN6.27 10.00%
 • KARTN1.812.80 10.00%
 • EUKYO3.30 10.00%
 • IZMDC23.76 10.00%
 • KONTR16.19 9.99%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • POLTK360.00 -10.00%
 • ROYAL3.79 -9.98%
 • OSMEN19.21 -9.98%
 • ISATR305.000.00 -9.97%
 • ALCTL29.84 -9.96%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • TSKB2.55 9.91%
 • GARAN6.60 -2.65%
 • SKBNK1.81 -8.59%
 • PETKM4.11 1.99%
 • SISE6.13 -2.85%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.112.37 % -1,30
DOLAR 8.3449 % 0,65
EURO 9.7334 % 0,43
BITCOIN 13.639.39 % 1,13
ÇEYREK ALTIN 824.51 % 1,39
GRAM ALTIN 506.38 % 1,29