SEYHAN SOYLU “ FATİH ÜREK BİLE ÖZCAN DENİZ VE MAHSUN KIRMIZIGÜL’DEN DAHA DELİKANLI”

featured
service

Programda Ebru Polat, Nihat Doğan ve Bahar Candan’ın yorumculuk yaptığı ‘Al Sana Haber’de 22 yıl önce kaybettiğimiz özgün müziğinin güçlü sesi Ahmet Kaya’yı ölüm yıl dönümünde canlı yayında andılar.

Flash Tv’de yayınlanan ‘’ Al Sana Haber ‘’ programında 22 yıl önce kaybettiğimiz özgün müziğinin güçlü sesi Ahmet Kaya’yı programın moderatörü Seyhan Soylu ve yorumcular Nihat Doğan, Ebru Polat ve Bahar Candan canlı yayında andılar.

 

//www.youtube.com/watch?v=wNzHKPMmJ64

TÜRKİYE’Lİ OLMAK ÖNEMLİ DEĞİL ETNİK KİMLİKLER ÖNEMLİ

Seyhan Soylu “ Ben devamlı söylüyorum ya Türkiye’deki etnik kimliklerle ilgili sıkıntıyı Ahmet Kaya bana ne demişti biliyor musunuz? Seyhancığım Türkiyeli olmak önemli, etnik kimlikler önemli değil, demişti.”ve bugün geldiğimiz noktada rahmetli arkadaşım haklı çıktı.

AHMET KAYA’NIN SUÇU GÜNAHI NEYDİ?

Nihat Doğan ise “ Ahmet Kaya tam bir Türkiye sevdalısıydı mezarı bugün Fransa’da. Bu ülkede Ahmet Kaya’nın suçu günahı neydi? Kıymetli müdürümüz Savaş Kalafat’ında çok değerli bir dosttur ki bu önemli günde duyarsız kalmadı. Kendisi Ahmet Kaya’nın yasaklı döneminde röportaj yapabilmiş kıymetli bir gazetecidir. Sadece Kürtçe okuyacağım Kürtçe klip çekeceğim ve Kürtçe klibi yayınlayacak yürekli medya patronları olduğunu biliyorum eğer yayınlamazsanız. Tarih sizi yargılayacak. ‘’ dedi. Ve o sözü üzerine kendisine çatal atıldı. Ben diyorum ya Ahmet Kaya’ya çatal atanlar bugün bayrağı ağzımıza sokmaya çalışanlardır zihniyet aynı” dedi.

MGD’nin kurucu başkanı O tarihteki MGD Ödül gecesinde neler olduğunu birinci ağızdan Gazeteci Nurettin Soydan canlı yayına bağlanarak o gece olan olayları anlattı.

blank

KÜRTÇE ŞARKI OKUYACAĞIM DEDİ HAKARETLERE MARUZ KALDI

Nurettin Soydan canlı yayına telefonla katılarak “ Böyle bir gecede Ahmet Kaya sadece bir kaset yapacağını ve Kürtçe’de bir şarkı okuyacağını söyledi bunuda yayınlacak yürekli insanlar vardır dediğiniAhmet Kaya şarkısını söylerken ön masalardan hakaretlere küfürlere uğradı, defol git dendi beğenmiyor git dendi çatal fırlatıldı. Ahmet muhtemelen şunu gözünde canlandı ben ne dedim de bu kadar eleştiriye maruz kaldım.” dedi.

Nurettin Soydan sözlerlerine “ Asıl tepki çeken sözleri yaşanan bu olaydan sonra oldu Kürtçe artık vardır, isteseniz de istemeseniz de kafanıza vura vura kabul ettireceğiz dedi. İşte bu konuşmadan sonra Serdar Ortaç birden sahneye atladı sanatçıların çoğu yuhaladı. “dedi.

Seyhan Soylu: “Kimler bu linç girişiminde vardı? Nurettin Soydan” sorusuna.

Nurettin Soydan “Şimdi isim isim verirsem kıyamet kopar. 20 yıl sonra bu gecenin tetikleyici kişilerini söylemek birilerini topun ağzına koymak, hedef göstermek doğru değil” diyerek cevapladı.

AHMET KAYA’NIN ARKASINDA DURAN MEHMET ASLANTUĞ’DUR

Seyhan Soylu’nun türkücü Mahsun Kırmızıgül’ün yaşanan olaylara karşı tepkisini sorunca, Başkan Soydan “ Hiçbir şey yapmadı. Boş boş baktı. Reha Muhtar’ın hadi Mahsun sahneye dediğinde bile gidip gitmemekte kararsız kaldı. Orada Edip Akbayram, Selda Bağcan, Kadir İnanır’da bir şey diyemedi. Olayda Ahmet Kaya’nın konuşmasının ardından arkasında duran yapmayın etmeyin diyen Ahmet Kaya’ya tek sahip çıkan Mehmet Aslantuğ oldu” dedi.

Seyhan Soylu; “Kadir İnanır yıllarca bana bulaşmasın, kimse bana apolitik bir davranış içinde oldu. Ve çekindi ve o gün ben tuvaletteydim” sözlerini hatırlattı.

Nurettin Soydan ise “Evet Ahmet Kaya’nın önünde duranlardan biri Kadir İnanır değil doğru” cevabını verdi.

MAHSUN KIRMIZIGÜL ETNİK KİMLİĞİNDEN DOLAYI AHMET KAYA’DAN ÖZÜR DİLEMELİYDİ

Seyhan Soylu ise “Ayrıca Mahsun Kırmızıgül etnik Kürt kimliğine sahip bir adam. En azından o gün Ahmet Kaya’yı koruyamamış dahi olsa, a politik davranıp kenara çekilmeliydi. O gün yağdanlık gibi Ertuğrul Özkök’ün damadı Ercan’a ( Saatçi ) Özkök’e şirin görünmek adına sahneye çıkmamalıydı. Eğer Serdar Ortaç çatal atmakla ilgili özür dilediyse, Muazzez Ersoy’unda, Ajda Pekkan’ında, Reha Muhtar’ında, tabii ki Mahsun ve Özcan’ın da Ahmet Kaya’dan ve Kürt halkından özür dilemesi lazım. Bugün bu arkadaşlar sosyalist ayaklarına girip, ahkam kesip filmler çekiyor. Bugün memleketçilik oynuyorlar.” dedi.

Nurettin Soydan; “ O gece Ahmet Kaya’ya yapılanlara karşı en masum Magazin Gazeteciler Derneği’dir. Tarihe o gece sessiz kalan, suskun kalan Ahmet Kaya’nın yanında olan sanatçıları zaten mahkum etti” dedi.

Seyhan Soylu; “Gezmedikleri parklarda gezi parkında yaşanan olaylar ve eylemlerde aynı zihniyet provokasyon yaparak halkı ayrıştırıcı yapılan provokatör eylemlerden bahsediyorum” sözlerini ekledi.

BU ÜLKEDE KİMSE KÜRTLERE LAFTA EDEMEZ, PKK BAYRAĞIDA ASAMAZ NİHAT DOĞAN

Nihat Doğan Seyhan Soylu’ya “Ağaçlara yeşile sahip çıkanlardan rahatsız mısın? Sorusu üzerine, Seyhan Soylu dan Nihat Doğan’a sert çıkış geldi “ Kusura bakma Nihat Abdullah Öcalan gibi 45 bin şehit verilen bir toprakta da kusura bakmayın, Ben ondan da rahatsızım. Çıkarları için kardeşi kardeşe vurduranlardan da tarih hesap soracak. Taksimde PKK bayrağını da kimse asamaz. Bu ülkede yani kusura bakma ”dedi.

Nihat Doğan Nurettin Soydan’a o gece yaşanan olayları kim provoke etti sorusu üzerine Soydan “ Sevgili Nihat şimdi bir isim söylerim yarın başına bir şey gelir, o insanın başına gelebilecek olay sonra benim başıma patlar” cevabını verdi.

FATİH ÜREK, ÖZCAN DENİZ VE MAHSUN KIRMIZIGÜL’DEN DAHA DELİKANLI

Seyhan Soylu “Yazını buldum Nurettin Soydan, O gece Özcan Deniz, Ebru Gündeş, Emel Sayın, Ferdi Tayfur, Reha Muhtar, Mahsun Kırmızıgül var. Bunların içinde en delikanlısı Fatih Ürek’miş helal olsun. O yuhalamaya katılmamış. Yeminle Fatih Ürek hem Özcan Deniz’den hem de Mahsun Kırmızıgül’den çok daha delikanlı çıkmış. Bu kadar net söylüyorum. Bu arada Ahmet Kaya’yı saldırılardan koruyan biride benim o tarihteki eski eşim gazeteci Tolga Sarıoğlu’ymuş ona da helal olsun” dedi.

SİSİ; BİR SERDAR ORTAÇ KADAR EMPATİ YAPAMADILAR VE ÖZÜR BİLE DİLEYEMEDİLER

Nurettin Soydan “ Şunu anlatmaya çalışıyorum Seyhan hanım o gün Ahmet Kaya’nın kulağına Erdal Acar bir şeyler söyledi. Rahmetli eski yönetmen Tunca Yönder bağırdı çağırdı, yani şunu demek istiyorum. Ahmet Kaya’nın aslında o gece ne yaptığı ne ettiği değil yapılan ayrımcılık geceye damgasını vurdu. Bugün böyle bir olay büyük suç, fakat dava zaman aşımından düştü. Serdar Ortaç çıktı sahneye şarkı söyledi. Yıllar sonra büyük cezayı Serdar Ortaç’a kestiler. O günkü 40 tane sanatçının 10 tanesi bile çıkıp Serdar Ortaç gibi empati yaparak cesaretli olup Kürt halkından ve Ahmet Kaya’dan özür bile dileyemediler” dedi.

‘Al Sana Haber’ programının yorumcuları Seyhan Soylu elinde 22 gül yapraklarını yorumcuların üzerine serperek Ahmet Kaya’nın en çarpıcı sözlerini dile getirirken Nihat Doğan, Ebru Polat, ve Bahar Candan’da Ahmet Kaya’nın şarkılarını söyleyerek programı sonlandırdılar.

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

SEYHAN SOYLU “ FATİH ÜREK BİLE ÖZCAN DENİZ VE MAHSUN KIRMIZIGÜL’DEN DAHA DELİKANLI”