Sezgin Baran Korkmaz’ın akıl olmaz dolandırıcılık yöntemi!

featured
service

Sahte kuryeyle 12 milyonluk belge İstanbul Başsavcılığı tarafından hakkında kara para aklama suçlamasından yakalama kararı bulunan ve ABD’de yargılanan Sezgin Baran Korkmaz hakkında çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı.

Sezgin Baran Korkmaz, ortağı Bereket Öner ile birlikte 2011 yılında bir MİT Müsteşar Yardımcısı’nın aracılığıyla tanıştığı iş insanının talebi üzerine başka bir iş insanını borçlandırmak için ev tutup kıyafet diktirdikleri sahte kurye ile imzasını alıp 12 milyon 860 bin liralık dolandırıcılık yaptı.

MİT MÜSTEŞAR YARDIMCISININ TANIŞTIRDIĞI İŞ İNSANI
T24 Yazarı Gökçer Tahincioğlu’nun Yargıtay tarafından onanan mahkeme kararından aktardığına göre olay şöyle gelişti:

“2011’de demir çelik alanında çalışan Faruk T. adlı iş insanına 12 milyon 860 bin TL’lik icra işlemi başlatıldı. Borcu olmadığını belirterek buna itiraz eden iş insanının fabrikasına haciz uygulandı. Faruk T. senedin üzerindeki imzanın kendisine ait olduğunu ancak senede imza atmadığını, ödemelerini hep çekle yaptığını belirterek suç duyurusunda bulundu.

Yapılan araştırmalar sonunda daha önce aynı suçtan yargılanarak hüküm giyen iş insanı Ahmet Uzuner’in, Faruk T.’den, kendisine ait olduğunu öne sürdüğü parayı almak için Sezgin Baran Korkmaz’ı devreye soktuğu anlaşıldı.

Uzuner’i, o dönem görevdeki bir MİT Müsteşar Yardımcısı aracılığıyla tanıdığını açıklayan Sezgin Baran Korkmaz, menfaat karşılığı işi kabul etti. Korkmaz ve Öner, bir plan yaparak işe koyuldu.

Faruk T. ve avukatları, yakın zamanda eve gelen bir kuryenin davranışlarını şüpheli bulduklarını belirterek, polise konuyu bildirdi. Yapılan inceleme sonunda kuryenin Faruk T.’nin evine geldiği, bir dergi teslim edip imzasını aldığı, imzanın alttaki kağıda çıkmadığını gerekçe göstererek kapıyı çalıp, ikinci kez imza istediği anlaşıldı.

Korkmaz ve Öner’in, alınan bu imzayı boş bir senede yerleştirdikleri ve 12 milyon 860 bin TL’lik icra işleminin bu senet doğrultusunda başlatıldığı anlaşıldı.

Korkmaz, iddiaları yalanladı ve Uzuner’in talebi üzerine, yardımcı olmak amacıyla sadece bir avukat arkadaşını yönlendirdiğini, haciz işlemi yapılacağı zaman da yine yardım amacıyla hareket ettiğini öne sürdü.

İŞ YERİ KİRALANMIŞ
Ancak polisin yaptığı araştırmalar, Faruk T.’nin evine yakın bir iş yeri kiralandığını, sanıklardan Murat A. İçin özel kurye kıyafeti diktirildiğini, kapının Faruk T. tarafından açılmasından emin oldukları aşamada sahte kuryenin eve gönderildiğini açığa çıkarttı.

Sanıkların suçlamaları reddetmesine karşılık, çevredeki esnaf sahte kuryeyi tespit etti. Kriminal inceleme sonunda senet üzerinde sahtecilik yapıldığını gösteren kalıntılar da bulundu. Senet üzerindeki kaşenin de sahte olduğu anlaşıldı.

Yargılama sonunda Korkmaz’a sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarından verilen 5 yıl 10 aylık hapis cezası kesinleşti. Diğer sanıkların 2 yıl 6 aylık cezaları da kesin hükme bağlandı. Korkmaz,

Türkiye’ye iade edilirse, bu suçtan da cezaevinde kalması gerekecek.”

Sezgin Baran Korkmaz’ın akıl olmaz dolandırıcılık yöntemi!