Son dakika: Bakanlık'tan Yunanistan'a sert cevap: Oruç Reis açıklaması -Süper Kulüp

24 Kasım 2020 - 12:29

Son dakika: Bakanlık’tan Yunanistan’a sert cevap: Oruç Reis açıklaması

Son dakika: Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy,

Son dakika: Bakanlık’tan Yunanistan’a sert cevap: Oruç Reis açıklaması
Son Güncelleme :

12 Kasım 2020 - 12:40

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığımızda yürütmeye devam ettiği sismik araştırma faaliyetine dair bilinen itirazlarını tekrarladığı bir açıklama daha yayınlamıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ”Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bugün (11 Kasım), Oruç Reis gemimizin Doğu Akdeniz’deki kıta sahanlığımızda yürütmeye devam ettiği sismik araştırma faaliyetine dair bilinen itirazlarını tekrarladığı bir açıklama daha yayınlamıştır.

Bu açıklamalar, Yunanistan’ın uluslararası hukuka ve teamüle aykırı maksimalist deniz sınırı iddialarına dayanmakta olup, bizim için hiçbir hükmü ve değeri yoktur.

Türkiye, Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuk çerçevesinde hem kendi hem de KKTC’nin meşru hak ve çıkarlarını korumaya kararlılıkla devam edecektir. Yunanistan bölgede çözüm istediğini belirttiği beyanlarında samimi ise, gerginliği artıracak açıklamalar yapmak, askeri faaliyetlerde bulunmak ve üçüncü tarafları Türkiye aleyhinde yanlış yönlendirmek ve kışkırtmak yerine, önkoşulsuz diyalog çağrılarımıza olumlu karşılık vermelidir.” ifadeleri kullanıldı.