Son dakika... Peş peşe hava durumu uyarıları! İstanbul Valiliği saat verdi | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

23 Nisan 2021 - 13:51

Son dakika… Peş peşe hava durumu uyarıları! İstanbul Valiliği saat verdi

Son dakika… Peş peşe hava durumu uyarıları! İstanbul Valiliği saat verdi
Son Güncelleme :

08 Nisan 2021 - 5:54

1

İstanbul Valiliği'nden son dakika hava durumu uyarısı yapıldı. İstanbul'un bu gece saatlerinden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği belirtildi. İşte hava durumu haberiyle ilgili tüm merak edilenler...

2

5 İL İÇİN KAR YAĞIŞI UYARISI Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin ve Uyarı Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, yurdun batı bölgelerinde etkisini göstermeye başlayan alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephesel sistem ile soğuk hava dalgası sonucu oluşması beklenen kar yağışının, cuma günü sabah saatlerinden itibaren Kırşehir ve Yozgat çevrelerinden başlamak üzere gelecek hafta başına kadar Kayseri, Nevşehir ve Sivas'ta etkili olacağı tahmin ediliyor.

3

Yağışların, 12 Nisan 18.00'e kadar aralıklarla ve yer yer yoğun şekilde devam etmesi öngörülüyor. Mevsim normallerinin 4 ila 7 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının ise 10 ila 16 derece azalarak mevsim normalleri altına inmesi bekleniyor.

4

Yağışlı sistemin gelişiyle rüzgarın kuzeyli yönlerden orta kuvvette ve kuvvetli, yer yer fırtına şeklinde eseceği, ulaşımda aksama, buzlanma ve zirai don başta olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması uyarısında bulunuldu.

5

İstanbul'da bu gece saatlerinden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nin raporuna göre; bölgemiz bu gece saatlerinden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Bölgemiz bu gece saatlerinden itibaren, Trakya’dan başlayarak soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor.

6

Beklenen yağışların; Perşembe (08.04.2021) günü Marmara (Trakya, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova) çevrelerinde genellikle yağmur ve sağanak, Trakya’nın yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde,

7

Cuma (09.04.2021) günü bölge genelinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, Cumartesi (10.04.2021) günü Kocaeli ve Sakarya çevrelerinin aralıklı sağanak yağışlı geçmesi bekleniyor. Rüzgârın; Kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli (30-50 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

8

Hava sıcaklıklarının; Bölge genelinde Perşembe gününden itibaren hissedilir derecede (6 ila 10) azalarak önümüzdeki hafta başına kadar mevsim normallerinin altında seyretmesi bekleniyor. Soğuk ve yağışlı havanın sebep olabileceği sağanak ve yer yer kuvvetli sağanak yağışlar ile kuvvetli rüzgâr gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

9

MARMARA VE İÇ ANADOLU'DA SICAKLIKLAR DÜŞÜYOR CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, yarın Marmara Bölgesi ve İç Anadolu'da 10 derecelik sıcaklık düşüşü olacağını belirtirken, 'Cuma, Cumartesi, Pazar günü İç Anadolu’da kar yağışı olacak. Uludağ da kar yağışı olacak. İstanbul’da yarın kuvvetli bir yağış var.' ifadelerini kullandı.

10

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen'in açıklamalarından satır başları şu şekilde: Bahar aylarında değişkenlikler olabiliyor, ama bu sefer çok sert gözüküyor. Bugün İstanbul 18- 19 derece yarın 8-9 dereceye inecek. Ankara bugün 20 derece yarın 5 dereceye inecek. Bu durumlarda havada bir karışım meydana gelir ve gök gürültülü yağışlar oluyor. Dikkat etmemiz gerekiyor. Batı bölgelerimizde kuvvetli rüzgarlar var.

11

Marmara’da fırtınaya dönüşebilir. İç Anadolu’da Doğu Anadolu’da toz var. Çığ tehlikesi devam ediyor. Bursa’da taşkınlar gördük, bunlar karların erimesinden de kaynaklanıyor.

12

KAR YAĞIŞI GERİ DÖNÜYOR Bugün bütün Türkiye bahar havası yaşıyor. Bahar havası yarın batıda sona eriyor, Marmara’dan soğuk hava giriyor. 10 derecelik bir sıcaklık düşüyor. Doğu’da bahar devam ediyor. İç Anadolu kış, Batı bölgelerimiz karışık.