Süper Kulüp Haberleri

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNİN, TÜRKİYE GERİLİMİ ARTIYOR

Bloomberg”in yaptığı habere göre; Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yapmayan YouTube, Facebook, Twitter, TikTok ve Instagram’a 2. yaptırım olan 30’ar milyon TL’lik cezalar kesildi.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNİN, TÜRKİYE GERİLİMİ ARTIYOR
17
03 Aralık 2020 - 19:43

Bugüne kadar yalnızca Rusya’nın sosyal medya platformu VKontakte (VK) Türkiye’de temsilci bildiriminde bulundu.

Önce reklam yasaklanacak sonra site yavaşlatılacak

Sosyal medya şirketlerine; belirtilen sürede bildirim yapmadıkları için geçen ay 10 milyon TL’lik cezalar kesilmişti. Şirketler temsilci bildirmeme tavırlarını sürdürürlerse, gelecek ay Türkiye’deki vergi mükelleflerinin söz konusu şirketlere reklam vermesi yasaklanacak.

Reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketler hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Bu ceza da yüzde 90’a kadar artabilecek.

Sosyal medya şirketleri, cezanın ardından 1 ay içinde, temsilci bildirir ve cezayı öderlerse cezalar 4’te 1 oranında düşecek.

Süper Kulüp Magazin © 2013 - 2021 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.