Süper Kulüp Haberleri

SPK’NIN TEBLİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

SPK’nın ortaklıktan çıkarma ve satma hakları tebliği yürürlükte

SPK’NIN TEBLİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
15
31 Aralık 2020 - 12:53

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), Ortaklıktan Çıkarma ve Satma Hakları Tebliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile hakim ortağın diğer ortakları ortaklıktan çıkarması, diğer ortakların da paylarını hakim ortağa satması durumunda uygulanacak usul ve esasların düzenlenmesi amaçlanıyor.

Toplamda 3 bölümden oluşan tebliğde, “ortaklıktan çıkarma ve satma haklarının kullanımı”, “hakların doğması ve oy haklarının hesaplanma usulü”, “hakların kullanım bedeli” ve “hakların kullanımına ilişkin prosedür” başlıkları altında hükümler bulunuyor.

Tebliğde çeşitli istisnalar da yer alıyor. Buna göre, kamu kurum veya kuruluşlarının aksi yönde bir talepleri olmadığı sürece sahip olduğu paylar için bu tebliğin hükümleri uygulanmayacak. Yatırım ortaklıklarına ilişkin ise hükümler saklı kalacak.

Ortaklık paylarının ilk defa borsada işlem görmeye başlamasından itibaren 2 yıl süreyle ortaklıktan çıkarma veya satma hakkı kullanılamayacak.

Öte yandan yeni tebliğin yayımlanması ile 12 Kasım 2014 tarihli Ortaklıktan Çıkarma ve Satma Hakları Tebliği de yürürlükten kaldırıldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Süper Kulüp Magazin © 2013 - 2021 Sitemizdeki tüm yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılması kesinlikle yasaktır.