Sun Tekstil’in halka arzında büyük fiyasko

Büyük taahhütlerle halka açılan Sun Tekstil hisseleri işleme açıldığı günden beri sert satışlara sahne oldu. 26 liradan satılan hisseler 10 günde 22 liraya kadar düştü. Fiyat istikrarı bütçesi kısa sürede tükendi, 202 milyon satış yapan patronlar izliyor.

Patronlar Dünyası’nın haberine göre Sun Tekstil (#SUNTK) 20 Mayıs tarihinde borsada işlem görmeye başladı. Fiyat tespit raporunu ise QNB Finans Yatırım Menkul Değerler hazırladı. Hisse satışında da aynı kurum konsorsiyum lideri olarak görev aldı.

Hisse başına 32.51 lira olarak değerlenen paylar için yüzde 20 iskonto yapıldı ve hisseler 26 liradan halka satıldı. Yüzde 20 oranında hissesi borsada işlem görmeye başladı.

İŞLEME AÇILDIĞI GÜNDEN İTİBAREN DÜŞÜŞE GEÇTİ

Borsagundem.com’un haberine göre 20 Mayıs 2022’den itibaren bir ay süreyle fiyat istikrarı sağlayıcı işlemler taahhüt edilmesine rağmen 31.05.2022 tarihide bu işlemler sona erdirildi.

Çünkü hisse halka açıldığı günden itibaren düşüşe geçti. Bir ay süre taahhüt edilmesine rağmen 8 günde sonlandırılan fiyat istikrarı işlemlerinde 4 milyon 742 bin adet hisse satın alındı.

25.87 liradan başlayan Hisse geri alımları, işlemin sonlandırıldığı 31 Mayıs günü 25 liraya kadar düşüş gösterdi.

Yani hissede halka arzda taahhüt edilen fiyat istikrarı sağlanamadı, hisse alan yatırımcılar mağdur edildi.

FİYAT İSTİKRARI BÜTÇESİ YETERSİZ KALDI

Fiyat istikrarının sağlanamamasının nedeni ise QNB Finans Yatırım’ın, fiyat istikrarı işlemlerinde Halka Arz Eden Pay Sahipleri’ne ait payların satışından elde edilecek brüt halka arz gelirinin %20’sini kullanacak olması. Yani 8 günde ayrılan bütçenin tamamı tükenmiş.

Fiyat istikrarı işlemlerinin sonlandırılmasıyla hisseler 2 Haziran 2022 tarihinde 22.64 lirayı gördü.

PATRONLAR NEDEN HİSSELERİNE SAHİP ÇIKMIYOR?

Yüzde 20 iskontolu satılıyor denilen hisseler 15 gün gibi kısa sürede yüzde 13 oranında değer kaybetti.

QNB Finans Yatırım Menkul Değerler yanlış bir değerleme mi yaptı? Büyük taahhüt ve beklentilerle halka arz edilen hisselerin 15 günde büyük düşüş yaşaması normal mi? Fiyat istikrarı için bir aylık süre taahhüt edilirken bütçe neden sınırlı tutuluyor?

Halka arzda 3 milyon 900 biner adet ortak satışı yapan Elvan Ünlütürk ve Şefika Günseli Ünlütürk neden hisselerine sahip çıkmıyor? İki ismin cebine halka arzdan giren miktar yaklaşık 202 milyon lira. Fiyat istikrarında yeni bir bütçe neden devreye alınmıyor?

Değerlemeyi yapıp hisselerin satışına aracılık eden QNB Finans Yatırım Menkul Değerler neden hisselere sahip çıkmıyor?

QNB FİNANSİNVEST’TEN AÇIKLAMA

Haber üzerine QNB Finansinvest’ten konuyla ilgili olarak gönderilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sun Tekstil halka arzında hisse başına 26.00TL sabit fiyattan 11-13 Mayıs arasında talep toplanmıştır. Aynı tarihlerde farklı bir şirketin de halka arzı olmuştur. Maalesef tarih olarak çakışmıştır. Bunun da talep üzerinde olumsuz etkisi olduğu düşünülmesine rağmen Sun Tekstil’e 2.5 kat yatırımcı talebi gelmiştir.

Sun Tekstil hissesi 20 Mayıs günü işleme başlamıştır. Bu tarihte uluslararası piyasalardaki gelişmeler, FED Faiz artırım kararı konusundaki beklentiler nedeniyle hisse zayıf piyasada açılmıştır.

Sun Tekstil hissesinin işleme açıldığı gün fiyat istikrar fonu QNB Finansinvest tarafından kullanılmaya başlanmış ve 8 gün boyunca fiyat istikrar fonu tükeninceye kadar (31 Mayıs) destekleme alımı yapılmıştır.

Kullanılan fonun büyüklüğü halka arz tutarının %20’sine denk gelen 121.7 milyon TL’dir.

Hisse fiyatı 3 Haziran itibarıyla 22.48TL’ye kadar düşmüş olup, bu seviyeden itibaren yükselmeye başlamıştır. Güncel haliye hisse fiyatı 24.64TL olup halka arz fiyatının sadece %5 altındadır.”