Tanımlanamayan yeni mutasyon ortaya çıktı! Ne Delta, ne Alfa, ne de Beta!

featured
service

Yaklaşık 2 yıldır hayatımızda olan koronavirüsle mücadele sürerken, İzmir Tabip Odası’ndan korkutan bir açıklama geldi. İzmir’de yapılan testlerde, dört varyantın dışında tanımlanamayan yeni bir mutasyon ortaya çıktı.

Koronavirüsü (Kovid-19) tespit etmek için yapılan PCR testlerinin başlangıçta pozitif ya da negatiflik durumunu gösterdiğini belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, zamanla geliştirilen birtakım kitler sayesinde mutasyonlara da bakıldığına dikkat çekip, İzmir’de yapılan testlerde Alfa, Beta, Gama ve Delta varyantlarının dışında tanımlanamayan farklı bir mutasyona rastladıklarını açıkladı.

SAYI GİDEREK ARTIYOR

Çamlı, son dönemde yapılan testlerde özellikle Delta varyantı baskınken, bu 4 varyantın dışında bu mutasyonları göstermeyen farklı bir grubun giderek arttığını anlattı.

İzmir’de tanımlanamayan grubun başlangıçta yüzde 20’lerde iken son günlerde yüzde 40’lara kadar yükseldiğini anlatan Çamlı, Rize’de ise bu oranın yüzde 50-60 seviyesinde olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Bu yeni bir varyant mıdır yoksa testin kendi içindeki yetersizliğinden yalancı negatiflik durumu mudur bunu bilmiyoruz. Bu vakalara önce PCR testi yapılıyor ve pozitif çıkıyor. Ancak detaylı klinik bilgileri konusunda bir verimiz yok. Bu bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın kayıtlarında var. Yeni bir varyant olup olmadığı kesinleştirildikten sonra bu yönde araştırmaların yapılması lazım” dedi.

Tanımlanamayan yeni mutasyon ortaya çıktı! Ne Delta, ne Alfa, ne de Beta!