THY kural ihlali nedeniyle Çin'in Guangzhou kentine 1 ay uçuş düzenleyemeyecek | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

23 Nisan 2021 - 19:49

THY kural ihlali nedeniyle Çin’in Guangzhou kentine 1 ay uçuş düzenleyemeyecek

Türk Hava Yolları (THY), koronavirüs kurallarının ihlali sebebiyle Çin Sivil Havacılık Otoritesi (CAAC) tarafından Çin’in Guangzhou kentine 1 ay uçuş düzenleyemeyecek.

THY kural ihlali nedeniyle Çin’in Guangzhou kentine 1 ay uçuş düzenleyemeyecek
Son Güncelleme :

06 Nisan 2021 - 0:13

Çin Sivil Havacılık Otoritesi (CAAC) tarafından yapılan açıklamada, THY’nin 24 Mart tarihinde gerçekleştirdiği TK72 sefer sayılı İstanbul-Guangzhou uçuşunda 14 yolcunun koronavirüs pozitif olduğu anlaşılmasından sonra uçuşların 1 ay askıya alındığı açıklandı.

Haber Aero’nun ulaştığı bilgilere göre, 19 Nisan’dan itibaren başlatılacak 1 ay uçuş cezası, Çin’in her hangi başka bir hattında sefer arttırımı olarak kullanılamayacak.

CAAC’tan yapılan açıklamada, askıya alınan uçuşlar için THY’nin gerekli iade koşullarını gerçekleştirmesini ve yolculara kolaylık sağlamasını istedi.

THY’nin ilk cezası değil

THY’nin İstanbul-Guangzhou hattında 5 Ocak günü gerçekleştirdiği uçuşta 8 yolcunun Covid-19 pozitif olduğu anlaşıldı. Bu durum üzerine Çin Sivil Havacılık Otoritesi (CAAC), THY’nin İstanbul-Guangzhou uçuş hattını 1 Şubat’tan başlayarak 2 hafta askıya almıştı.

30 Aralık tarihinde yine aynı TK72 sefer sayılı uçuş hattında CAAC, 5 yolcunun daha uçuşta koronavirüs pozitif olduğunu belirlemişti. Bu gelişme üzerine 18 Ocak’tan başlayarak THY’ye 2 haftalık İstanbul-Guangzhou uçuş hattını durdurma kararı almıştı.

THY iki ayrı uçuşta görülen vakalar sebebiyle 1 ay Guangzhou’ya uçuş gerçekleştirememişti.