Tolga Ağar’dan Sedat Peker’e iftira suçlamasıyla dava

Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın oğlu AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar’ın şikâyeti üzerine organize suç örgütü lideri Sedat Peker hakkında “iftira” suçundan dava açıldı. Peker’in 1 yıldan 4 yıla kadar hapsi istendi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, 28 Mart 2019’da Elazığ’da yerel televizyon kanalında sunuculuk yapan, Kazakistan uyruklu Yeldana Kaharman’ın ölümünde, “Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın oğlu AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar’ın sorumlu olduğu” öne sürülmüştü.

Suç örgütü lideri Sedat Peker 6 Mayıs 2021’de çektiği bir videoda, ise AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar, restoran zinciri sahibi Nusret Gökçe, hakkında yakalama kararı bulunan iş insanı Sezgin Baran Korkmaz ve siyasetçi Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül hakkında bazı iddialarda bulunmuştu.

Peker Tolga Ağar’ın kokain kullandığını, daha sonra ise Nusret Gökçe’yi arayarak tehdit ettiğini ve bu konuşmadan sonra da silahını çıkararak havaya ateş ettiğini öne sürmüştü.

Halk Tv’den Seyhan Avşar’ın haberine göre, Tolga Ağar kendisine iftira atıldığını öne sürerek Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık şikâyetten 6 ay sonra soruşturmayı tamamladı. Hazırlanan iddianamede, “Gazete veya diğer kitle iletişim araçlarında yayın yapılması suretiyle bir kişiye suç isnadında bulunulması hâlinde de iftira suçu oluşur. Cumhuriyet savcıları, kamu adına re’sen soruşturulabilen suçlarla ilgili olarak yayınlanan haberleri ihbar kabul ederek, soruşturma başlatmaktadırlar. Bu bakımdan, basın ve yayın yolu ile bir kişiye gerçeğe aykırı olarak hukuka aykırı fiil isnat edilmesi hâlinde, iftira suçu oluşur. Şüpheli Youtube isimli internet sitesinde yayınlamış olduğu videoda müştekiye yönelik olarak müşteki vekili dilekçesi ve CD inceleme tutanağında belirtildiği üzere hukuka aykırı fiil isnadında bulunmuştur” denildi.

Sedat Peker’in “iftira” suçundan cezalandırılmasının istendiği iddianame Elazığ 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianameyi kabul eden mahkeme ilk duruşma tarihini ise 13 Şubat olarak belirledi.

YORUM