Trendyol KKTC’yi silmiş, Rumlar’ın propagandasını yapıyor!.. | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

23 Nisan 2021 - 08:39

Trendyol KKTC’yi silmiş, Rumlar’ın propagandasını yapıyor!..

İnternetten alışveriş platformu Trendyol’da, Kıbrıs’ta terör organizasyonları düzenleyen EOKA için hazırlanmış rozeti satışa çıkartması tepki çekti. işte detaylar..

Trendyol  KKTC’yi silmiş, Rumlar’ın propagandasını yapıyor!..
Son Güncelleme :

31 Mart 2021 - 9:01

Trendyol isimli alışveriş sitesinde, ELDYK (Kıbrıs Yunan Alayı) rozeti satışa çıkarıldı. Ürünün açıklamasında ‘Kıbrıs Yunandır’ (Cyprus is Greek) ifadesi yer alması dikkat çekti.

Bu rozetin Türkiye’de satışa sunulması ve ürün açıklamasında yer alan ‘Kıbrıs’ın Yunandır’ söylemi sosyal medyada gündeme oturdu.

Gazeteci Sefa Karahasan da Twitter’dan Trendyol’da bulunan ürünleri paylaşarak tepki gösterdi.

Karahasan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları yazdı, “Ne saçmalıyorsun ‘Kıbrıs Yunandır’ (Cyprus is Greek) rozeti satmanın manası ne? Trendyol KKTC’yi silmiş, Rumlar’ın propagandasını yapıyor!
Daha önce de farklı iddialar vardı. Ne Olmuştu?

ExkTBGIWUAUwpCq - Trendyol  KKTC’yi silmiş, Rumlar’ın propagandasını yapıyor!..ExkfKDKXIAcClG6 - Trendyol  KKTC’yi silmiş, Rumlar’ın propagandasını yapıyor!..

Wayfair’in çocuk ticareti iddiaları Trendyol’a sıçradı! Sosyal medya günlerdir internette fahiş fiyatla satışı yapılan çocuk kıyafetlerini konuşuyor.

Türkiye’de çok bilinen alışveriş sitelerinden biri olan Trendyol’da da bazı çocuk kıyafetlerinin fahiş fiyatlara satılması, olayın arkasında, ABD’de mobilya alışveriş sitesi Wayfair’in odağında olduğu çocuk kaçakçılığı iddialarını gündeme getirdi. Wayfair’de satılan mobilyaların model isimlerinin kayıp olarak aranan çocuklarla örtüştüğü şeklindeki bu iddiaların yankısı sürerken Trendyol’dan sosyal medyadaki eleştirilere yanıt geldi.
‘Fiyatlar satıcılar tarafından belirleniyor’

Platformlarında on binlerce tedarikçinin kullanıcılara milyonlarca ürünü sunduğuna vurgu yapan Trendyol, “Ürün fiyatları satıcılar tarafından belirlenmekte. Ancak bu ürüne gelen geri bildirimler nedeniyle ürünler yayından kaldırılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Türkiye’nin Trendyol’u olarak on binlerce satıcıyı müşterilerimizle buluşturduğumuz pazaryeri modelimizde ürün isimleri, açıklamaları ve fiyatları satıcılarımız tarafından belirlenmektedir. 15 milyondan fazla ürün bulunan platformumuzda, veri girişleri ile ilgili hatalı işlemlerle karşılaşılabilmektedir. Hatalı veri girişlerini ve her türlü ayrımcılık içeren söylemleri takip ediyor ve satıcılarımızı bilgilendirerek platform kuralları gereği, ürünleri yayından kaldırıyoruz. ‘Şikayet Et’ özelliği ile müşterilerimizden aldığımız bildirimleri de ivedilikle inceliyoruz. Ayrıca platform olarak satıcılarımızın hatalı veri girişlerini ve operasyonlarını iyileştirmeye yönelik eğitimleri düzenli olarak gerçekleştirmeye ve kontrol mekanizmalarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.
‘Veri girişlerindeki hatalardan kaynaklandı’

“Sosyal medyadaki iddialarda yer alan ürünlerle ilgili yaptığımız incelemelerde, belirtilen fiyatlardan hiç satış yapılmadığı ve bu durumun veri girişlerindeki hatalardan kaynaklandığı gözlenmiştir. Türkiye’nin Trendyol’u olarak markamızın böyle bir iddia ile yan yana gelmesinden son derece üzgünüz. Böyle bir konuda kamuoyunda oluşan haklı hassasiyeti en içten şekilde paylaştığımızı ve konunun kesinlikle karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz.”

trendyol 1 e1594654440685 - Trendyol  KKTC’yi silmiş, Rumlar’ın propagandasını yapıyor!..

TRENDYOL AÇIKLAMA YAPTI

Aşağıdaki haberinize ilişkin Trendyol’un açıklamasını paylaşıyoruz.
Satışına aracılık etmeyi asla kabul edemeyeceğimiz ürünü platformumuzdan derhal kaldırdık. Müşterilerimize uyarıları için teşekkür ederiz.