TÜRBÜLANS ÇİĞDEM 20 MİLYON VURGUN YAPTI

featured
service

Uçaklarda türbülansı önleyen çip icat ettiğini öne süren Çiğdem İ., yatırım yapana yüzde 30 kar payı vaadinde bulundu. Onlarca kişiden 20 milyon lira toplayarak vurgun yaptı.

İstanbul’da filmlere konu olabilecek nitelikte bir dolandırıcılık hikayesi yaşandığı ortaya çıktı. İddialara göre, fizik mezunu olan Çiğdem İ.’de kendisini tıpkı 9 milyar dolarlık şirketi bulunan Holmes gibi alanında çığır açacak bir buluş yapmış gibi gösterdi. Yaklaşık 5 ay önce kendisini, arkadaş çevresine ve akrabalarına fizik mühendisi olarak tanıtan Çiğdem İ. Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştığını iddia etti.

Herkese başarılı bir bilim insanı olduğu yönünde kendisini pazarlayan Çiğdem İ. geliştirdiği ve “CAFA CHIP” adını verdiği bir yazılımla uçakları türbülanstan önleyen bir çip yaptığını öne sürdü. Bu yazılım sayesinde uçak türbülansa girmeden önce pilota uyarı verip uçağı en güvenli yeni rotaya geçmesi sağlanacaktı.

blank

150 MİLYON DOLAR YATIRIM ALDIĞINI İDDİA ETTİ

Yazılı ve görsel medyada basını kullanarak kendisinin bu buluşunun reklamını yaptıran Çiğdem İ., geçtiğimiz Nisan ayında çıkan bu haberleri Instagram sayfasında da paylaşarak, çevresinde daha çok güven kazandı. Türbülansı önlediğini söylediği projenin Türkiye ve dünyada çok sayıda şirkete pazarladığını ve 150 milyon dolar yatırım yapıldığını iddia etti. Çiğdem İ.’nin zikrettiği söz konusu paranın büyüklüğüne kanan mağdurlar, deyim yerindeyse ‘treni kaçırmak istemedi’ ve startup’a para yatırmaya karar verdi.

Kendisine yatırım yapan kişilerin de yatırdıkları para üzerinden yüzde 30 kazanç sağladıklarını belirtip, insanların nasıl kazanç sağladığını gösteren hesap hareketlerini sosyal medyasından sürekli paylaştı. Kendisine gönderilen paraları paylaşarak ağına çok sayıda kişinin düşmesini sağlayan Çiğdem İ. başta kendi akrabaları olmak üzere pilot, doktor ve mühendislerin de arasında olduğu çok sayıda kişiyi yaklaşık 20 milyon lira dolandırdı.

blank

İLK OLARAK YÜZDE 30’LUK PAYLARIYLA ÖDEMELER GERÇEKLEŞTİ

Tıpkı hemen hemen tüm dolandırıcılık vakalarındaki gibi, mağdurlara kısa bir süre yüzde 30’luk kar paylarıyla ödemeler gerçekleştirdi ancak mağdurlar verdikleri paraları peyderpey isteyince gerçek ortaya çıktı. İstekleri reddedilen mağdurlar savcılığın yolunu tuttu. Mağdurlar yaptıkları suç duyurularında, paralarını alamadıklarını belirterek Çiğdem İ.’den şikayetçi oldu.

Mağdur avukatlarından Elif Nur Aydın, “İlk aşamada gönderilen paraların getirisiyle birlikte paraları mağdurlara geri göndermiş. Daha çok para koparmak maksadıyla güven tesis etmiş. Para akışından emin olan yatırımcılar daha çok getiri elde etmek amacıyla daha yüksek tutarda para gönderdiklerinde ise, paraları belirtilen zamanda iade edilmemiş” şeklinde konuştu.

blank

“ŞİKAYET EDERSENİZ BEŞ KURUŞ VERMEM”

Çiğdem İ.’nin devletin resmi devlet kurumlarında yer alan kişilerin de adlarını da kullanarak insanları dolandırdığını öne süren avukat Aydın, “Nisan ayından bu yana hakkında yapılan birden fazla suç duyurusuna ilişkin verdiği ifadelerinde de ‘İnsanların parasını ödeyeceğim’ demek dışında elle tutulur bir savunma dahi yapmadı. Yasal işlem başlatmaya karar veren mağdurları da ‘Eğer beni şikayet ederseniz, beş kuruş para ödemem’ diyerek aba altından sopa göstermeye devam ediyor” açıklamasında bulundu.

Sabah gazetesinin haberine göre ise Çiğdem İ. Konu ile ilgili şunları söyledi:

Ben projeyi yaptım. Ödemelerimi de aldım ancak yurtdışı girişli olduğu için parada bir sorun oluştu ve şuan bloke konuldu. Ben insanların paralarını ödeyeceğim. Ben öğretim görevlisi olduğumu söylemedim. Ama o okullarda dersler verdim. Gidip okullara öğrencilere ders anlattım. Kimseyi dolandırmadım bende mağdur durumdayım. Bende paramı alamadım

TÜRBÜLANS ÇİĞDEM 20 MİLYON VURGUN YAPTI