TÜRK-İŞ’e göre açlık sınırı bu ay da yükseldi

featured
service

TÜRK-İŞ’e göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 2 bin 926 lira 72 kuruş.

Türk İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Ağustos ayına ilişkin gıda fiyatlarını hesapladığı araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı 2 bin 926 lira 72 kuruş. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam yoksulluk sınırı ise, 9 bin 533 lira 28 kuruş olarak hesaplandı. Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” de aylık 3 bin 572 lira 79 kuruş oldu.

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında ‘mutfak enflasyonu’ndaki değişim, Ağustos 2021 itibariyle şu şekilde:

“Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin ‘gıda için’ yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,80 oranında artış gösterdi. Yılın ilk 8 ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 13 oranında gerçekleşti. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 22,78 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 19,06 olarak hesaplandı.”

TÜRK-İŞ’e göre açlık sınırı bu ay da yükseldi