Türkiye, Eurovision için ilk adımı attı

featured
service

Yıllardır Türkiye’nin haksız puanlama nedeniyle katılmadığı Eurovision şarkı yarışmasında yeni bir gelişme yaşandı. TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, görüşmelerin başladığını açıkladı.

Türkiye, 2013 yılından beri Eurovision şarkı yarışmasına katılmıyor. Son olarak yarışmaya Can Bonomo ‘Love Me Back’ isimli şarkıyla katılmış ve puanlama sistemiyle ilgili haksızlıklar yapıldığı sebebiyle katılmama kararı alınmıştı.

TÜRKİYE’DEN EUROVISION HAMLESİ

Türkiye’den, konuyla ilgili yeni bir adım geldi. Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu’na konuşan TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, Eurovision hayranlarını sevindirecek açıklamalarda bulundu.

TRT’nin “puanlama sistemi değişmeden katılmayacağız” kararına halen sadık olduğunu belirten Eren, “Yönetim kurulumuz da hâlâ aynı kararda devam ediyor, ama bu arada ‘Eurovision’la da görüşüyoruz” açıklamasında bulunarak, yetkililerin uzun bir aradan sonra tekrar bağlantıya geçtiğinin haberini verdi.

“GÖRÜŞMELER BAŞLADI”

Avrupa Yayın Birliği’nin yeni Başdanışmanı Martin Österdahl’dan bahseden Eren, “Eurovision’un başına Kuzey Avrupa’dan çok iyi biri geldi. Bence bu sene çok başarılıydı. Uzun zaman sonra güzel bir yarışma yaptılar. Yeni gelenle bizim arkadaşlar görüşmeye başladı. Ne olur bilemem” dedi.

Global Eurovision haber platformlarını da harekete geçiren bu gelişme sonrasında EscYOUnited Forum’u, Türkiye’nin yarışmadan çekilmesinin gerçek nedenleri ile ilgili çeşitli spekülasyonlar olsa da “Türkiye, çok talep edilen ve özlenen bir yarışmacı oldu.” ifadelerini kullandı. Tarafların aktif iletişim halinde olmasının, yarışmanın sıkı takipçilerini rahatlattığı vurgulandı. Ayrıca EscYOUnited haberinde yarışmanın favori ülkelerinden biri olan Türkiye için, “Başka hiçbir katılımcının sunamayacağı bir Pan-Avrupa ve Asya sesi getiriyor.” yorumunda bulunuldu.

Türkiye, Eurovision için ilk adımı attı