Ünlü Türkücü Mehmet Öndül Müyorbir’e isyan etti

Usta yorumcu Mehmet Öndül 10 yıldır kayıtlı olduğu Müzik Yorumcuları Meslek Birliği'ne verdi veriştirdi. Kayıtlı olduğu halde Müyorbir'in kendisini nasıl yedek üye gösterdiğini sordu.

1984 yılında Diyarbakır’da düzenlenen Türk Halk Müziği yarışmasında 104 kişinin arasından 1. seçilen usta yorumcu Mehmet Öndül sosyal medya hesabından Müyorbir’e isyan etti. Usta Türk Halk Müziği Sanatçısı Mehmet Öndül 10 yıl önce kayıtlı olduğu Müzik Yorumcuları Meslek Birliği’ne nasıl yedek üye olduğunu isyan ederek paylaştı.

Öndül “Bu nasıl iş 20 albüm yapmış biri Müyorbir’e yedek üye bu işle ilgisi olmayanlar üye bu nasıl iş” diyerek sosyal medya hesabından paylaşım yaptı.

Mehmet Öndül Kimdir?

1967’de Van Doğanlar köyünde doğan Mehmet Öndül 15 kardeşin en küçüğü.İlkokulu Van’da okudu.

İlkokuldan sonra Van’da 5 sene Halk Eğitim merkezinde folklor,şan ve bağlama kursları aldı.

1984 senesinde Diyarbakır’da Doğu Anadolu bölgesini ve halk müziği dalını kapsayan yarışmada 104 kişinin içinden birinci seçildi.

Hürriyet Gazetesinde birinciliği ile ilgili birçok haber yayınlandı.

Ve Unkapanında’ki birçok firma kendisine kaset teklifinde bulundu.

İstanbul’a gelerek “Nazlıgülüm” adlı ilk albümünü piyasaya çıkarttı.

İlk albümü 80’li yıllarda çok satan bir albüm oldu. Daha sonra tekrar 2 sene boyunca bağlama ve şan dersleri aldı.3 albüm daha yaptı.

Yine 1992-1993 yıllarında Anadolu konserleri kaseti yapıldı.Bu kasete Mahsun Kırmızıgül ve birçok Halk müziği sanatçısı katıldı.

Kendi kasetlerinin yanında birçok sanatçıda da besteleri bulunan.Mehmet Öndül daha sonra tekrar Van’a döndü ve burada 2-3 yıl folklor hocalığı yaptı.

Mahsun Kırmızıgül’ün kendisini çağırması ile İstanbul’a gelerek yeni albüm çalışmalarına başladı.

1 yıl süren bir çalışmadan sonra Türküler Ağlıyor Anadolu’da albümünü çıkardı.

YORUM