Ürünlerinde kanserojen madde çıkan “Johnson & Johnson” açıklama yaptı

featured
service

Pek çok kozmetik malzemesini ürün listesinde bulunduran Johnson & Johnson’ın bazı güneş kremlerinde kansere neden olan benzen maddesi tespit edilmişti. Bunun üzerine firma dünya genelinde aerosol güneş kremlerini toplatmıştı. Son olarak şirketten Türkiye açıklaması geldi.

Güneş kremlerinde kanserojen madde çıkan Johnson & Johnson’ın söz konusu ürünlerin Türkiye’de satışta olmadığını açıkladı.

Johnson & Johnson kanserojen madde içeren aerosol gübeş koruyucu ürünlerin Türkiye’de satılmadığını belirtti.

Johnson & Johnson Aveeno Protect, Refresh aerosol güneş kremi ile Neutrogena markası altındaki Beach Defense aerosol, CoolDry Sport aerosol, Invisible Daily Defense aerosol ile UltraSheer aerosol güneş kremlerinde düşük düzeyde de olsa benzen tespit edildi.

BENZEN NEDİR? NE İŞE YARAR?

Benzen, aren veya aromatik hidrokarbonlar olarak adlandırılan organik bileşikler sınıfının en basit üyesidir. Renksiz, alevlenebilen bir yapıya sahiptir.

Araba tamiri, baskı ve boya sektöründe çalışan dünya çapında milyonlarca işçinin maruz kaldığı bir kimyasal olan benzene pek çok kişi zayıf havalandırılan fabrikalarda, atölyelerde yapıştırıcı, çözücü ve temizlik maddeleri nedeni ile maruz kalmaktadır.

BEBEK PUDRASINDAN CEZA ALMIŞTI

Johnson & Johnson’a kısa süre önce bebek pudrası nedeniyle ceza verilmişti.

Bebek bakımı ürünleri dünya genelinde satılan firmaya, kansere yol açan asbest maddesi ile karıştırılmış talk bazlı bebek pudrası nedeniyle, daha önce Missouri’nin St. Louis Mahkemesince verilen 2,1 milyar dolarlık ceza, temyiz mahkemesi tarafından da onandı.

 

Ürünlerinde kanserojen madde çıkan “Johnson & Johnson” açıklama yaptı