Virüs aşısı orucu bozar mı? Aşı vurulmak orucu bozar mı? | Süper Kulüp HaberleriSüper Kulüp Haberleri

11 Mayıs 2021 - 01:38

Virüs aşısı orucu bozar mı? Aşı vurulmak orucu bozar mı?

Ramazan ayı için heyecanlı bekleyiş sona erdi. Müslüman alemi 13 Nisan Salı günü ilk orucunu tutacak. Koronavirüs salgınında ise aşılama devam ediyor. Aşının orucu bozup bozmadığı ise merak konusu oldu.

Virüs aşısı orucu bozar mı? Aşı vurulmak orucu bozar mı?
Son Güncelleme :

13 Nisan 2021 - 4:26

Koronavirüs aşısının orucu bozup bozmadığı merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise ‘aşı orucu bozmaz’ açıklamasında bulundu.

Aşı vurulmak orucu bozar mı?

Koronavirüs salgınında aşılama çalışmaları devam ediyor. Ramazan ayının başlaması ile birlikte akıllara aşının orucu bozup bozmadığı sorusu geldi. Milyonların merak ettiği soruya ise Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıklama getirdi. Erbaş, aşının orucu bozmadığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Aşı orucu bozmaz” açıklamasının ardından Din İşleri Yüksek Kurulunca konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, ” “Gıda ve keyif verici olmayan enjeksiyonlar, yemek ve içmek anlamına gelmediklerinden orucu bozmazlar. Aşı da böyle olup orucu bozmaz” ifadeleri kullanıldı.

Orucu bozan tedaviler

Vücuda kan, serum vermenin yanında vitamin içerikli iğne, gıda ve keyif verici enjeksiyon, su, yağ ve benzeri gıda özelliği taşıyan dışarıdan bir maddenin vücuda verilmesiyle uygulanan endoskopi, kolonoskopi, bölgesel ve genel anestezi yaptırmak, periton diyalizine girmek, damara serum verilerek hemodiyaliz yapılması şeklinde uygulanan tedavi yöntemlerinin orucu bozduğu kaydedildi.